Usuwanie żylaków parą wodną

Martyna Szyszka
Martyna Szyszka 13/07/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/07/13 at 8:04 AM
Usuwanie żylaków parą wodną

Para wodna jest jedną z metod stosowanych w leczeniu żylaków. Para jest bardzo gorący płyn , który jest dostarczany przez cewnik do żył . Leczenie działa poprzez ogrzewanie dotkniętej żyły do temperatury 120 stopni. Procedura jest bezpieczna, skuteczna i dostępna dla prawie każdego.

Endovenous ablacja termiczna

Endovenous ablacja termiczna jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem, który wykorzystuje energię o częstotliwości radiowej do zamknięcia żył, które powodują żylaki. Wykorzystuje ona te same zasady co ablacja laserowa, ale procedura wykorzystuje mniejszą ilość energii i powoduje mniejszy ból i zasinienie. Inną zaletą endovenous ablacji termicznej jest minimalny czas rekonwalescencji.

Procedura ta nie jest pozbawiona ryzyka. Pacjent może odczuwać ból i zaczerwienienie w leczonym obszarze. Jest to powszechny efekt uboczny i zwykle ustępuje w ciągu kilku dni. Niektórzy pacjenci mogą wymagać leczenia lodem i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Istnieje również niewielkie ryzyko, że skrzepy krwi dotrą do płuc, choć zdarza się to rzadko.

Pulsacyjna ablacja parowa

Pulsacyjna ablacja parowa usuwa żylaki za pomocą źródła ciepła. Zabieg może być wykonany w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Zabieg ten jest doskonałym wyborem do usuwania dużych żylaków. Należy jednak pamiętać, że może powodować wysoki wskaźnik nawrotów, jeśli źródło refluksu nie jest leczone.

Inne wpisy:  Czy woda morska jest niebezpieczna dla żylaków?

Badania przedproceduralne są zwykle wykonywane na kilka dni przed zabiegiem w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Pacjenci mogą wymagać zaprzestania przyjmowania niektórych leków przed zabiegiem. Otrzymają również szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowania się do zabiegu.

Endovenous ablacja termiczna falą radiową

Endovenous ablacja termiczna falą radiową to zabieg chirurgiczny, który polega na zastosowaniu energii o częstotliwości radiowej przez cienki światłowód wprowadzony przez małe nacięcie w żyle. Wytworzona energia niszczy żyłę. Ważne jest, aby zapewnić bezpośredni kontakt cewnika ze ścianą żyły, aby był skuteczny. Miejscowy środek znieczulający jest używany do znieczulenia obszaru przed procedurą, a lekarz może również użyć sondy ultradźwiękowej, aby upewnić się, że procedura jest wykonywana bezpiecznie. Procedura jest zwykle wykonywana jako procedura ambulatoryjna, chociaż bardziej złożone przypadki mogą wymagać znieczulenia ogólnego. Ogólnie rzecz biorąc, procedura wymaga tylko kilka godzin rekonwalescencji, a pacjent może wznowić normalne czynności bezpośrednio po zabiegu. Jednakże po zabiegu może wystąpić niewielka bolesność, którą można leczyć środkami przeciwbólowymi

Czas rekonwalescencji po endovenous ablacji termicznej falami radiowymi w celu usunięcia żylaków zależy od ciężkości żylaków i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Po zabiegu żyły mogą być mniej widoczne i wydawać się mniej wydatne. Jednak wyniki mogą nie być natychmiastowe i mogą zająć tygodnie, aby pojawić się. W niektórych przypadkach pacjenci mogą potrzebować dodatkowych zabiegów, takich jak skleroterapia.

Inne wpisy:  Jaki jest sens usuwania żylaków powrózka nasiennego?

Skleroterapia

Skleroterapia jest leczeniem widocznych żylaków. Żyły te mają średnicę poniżej 2,5 milimetra. W przeciwieństwie do dużych żył, te nie powodują objawów, więc leczenie jest czysto kosmetyczne. Zabieg trwa około godziny i jest wykonywany w gabinecie lekarskim. Podczas zabiegu do żyły wprowadza się cienką igłę i wstrzykuje się do niej roztwór.

Przed zabiegiem pacjent przechodzi badanie przedmiotowe i wywiad lekarski. Pacjenci przyjmujący leki rozrzedzające krew powinni zaprzestać ich przyjmowania przed zabiegiem. Pacjenci powinni również nosić ucisk przez co najmniej dwa tygodnie.

Endovenous laser ablation

Endovenous laser ablation w celu zmniejszenia lub usunięcia żylaków wykorzystuje laser o niskiej mocy do usunięcia żyły i otaczającej ją tkanki. Procedura jest minimalnie inwazyjna i może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Podczas tego zabiegu chirurg wprowadzi do żyły igłę, prowadnicę i małe włókno laserowe. Używając małego włókna laserowego, lekarz będzie kauteryzował żyłę, a następnie powoli wycofa laser. Metoda ta pozwala chirurgowi kontrolować ilość energii dostarczanej do żyły i otaczającego ją obszaru.

Inne wpisy:  Czy po usunięciu żylaków można zostać sparaliżowanym?

Zabieg z użyciem lasera endovenous charakteryzuje się doskonałym wskaźnikiem sukcesu w porównaniu ze standardowymi terapiami. Jego bezpieczeństwo i skuteczność zostały wykazane w badaniach przeprowadzonych przez kilku autorów. Boersma i współpracownicy podali, że ich pacjenci odczuwali minimalny ból podczas zabiegu. Autorzy odnotowali również brak rekanalizacji leczonych żył po sześciotygodniowej ocenie.

Ablacja pulsacyjną parą wodną

Ablacja pulsacyjną parą wodną (SEPS) jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym w przypadku żylaków. Przed SEPS, jedyną opcją leczenia tych żył była otwarta operacja. To podejście miało kilka wad, w tym wysoki wskaźnik powikłań i owrzodzone nacięcia. Podczas SEPS do żyły docelowej uzyskuje się dostęp przez małe nacięcie, a następnie podwiązuje się ją lub odłącza od powięzi.

Amerykańskie Venous Forum opublikowało niedawno wytyczne dotyczące stosowania tej procedury w leczeniu przewlekłej choroby żylnej kończyn dolnych. Wytyczne te opracowano na podstawie panelu konsensusu i systematycznego przeglądu literatury medycznej. Wytyczne zostały zaprojektowane, aby pomóc lekarzom w procesie podejmowania decyzji. Oprócz oceny skuteczności tej procedury, wytyczne zawierają również zalecenia dotyczące postępowania w przypadku chorych dopływów.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *