Jak bezpiecznie leczyć żylaki warg sromowych

Agata Dojada
Agata Dojada 19/01/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/09/28 at 10:49 AM
Jak bezpiecznie leczyć żylaki warg sromowych

Jeśli masz żylaki warg sromowych, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, jak je bezpiecznie leczyć. Możesz dowiedzieć się o różnych opcjach, w tym embolizacji żył i skleroterapii. Dowiesz się również o Ciąży i At-home treatments.

Skleroterapia

Skleroterapia żylaków warg sromowych jest minimalnie inwazyjną procedurą, która może pomóc w leczeniu tych żylaków. Może być wykonywany w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga specjalistycznego znieczulenia. Procedura ta nie jest jednak odpowiednia dla każdej pacjentki, ponieważ może powodować poważne powikłania.

Jeśli jesteś w ciąży, należy skonsultować się z flebologiem, który ma doświadczenie w leczeniu kobiet w ciąży z żylakami. Wykwalifikowany flebolog może zapewnić Ci najlepsze rozwiązanie w leczeniu żylaków i zapobiec ich postępowi. Jest to również najlepiej mieć ten zabieg między ciążami. Idealnie, należy czekać aż po ciąży, aby przejść procedurę. Jeśli jednak jesteś w stanie poddać się temu zabiegowi przed planowanym posiadaniem dzieci, możesz nadal rozważyć poddanie się leczeniu swoich żylaków w nogach i miednicy.

Jeśli jesteś kobietą, która doświadczyła znacznego bólu i dyskomfortu podczas chodzenia, możesz rozważyć skleroterapię żylaków warg sromowych. Procedura będzie obejmować wstrzykiwanie roztworu do dotkniętego obszaru. Skleroterapia zmian żylakowych warg sromowych jest zabiegiem mało inwazyjnym, który można wykonać szybko i bezpiecznie.

Skleroterapia zmian żylakowych polega na wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły substancji przypominającej klej. Zabieg ten nie wymaga znieczulenia miejscowego ani ogrzewania. Zastrzyk wykonuje się w pozycji leżącej. Po iniekcji wymagany jest ręczny ucisk miejsca iniekcji.

Przed poddaniem się skleroterapii niezbędne jest leczenie zachowawcze. Pacjenci powinni otrzymać przedoperacyjny kurs terapii mikronizowanymi oczyszczonymi flawonoidami (MPFF). Leczenie to, podawane w postaci wlewu, wiąże się ze znacznym zmniejszeniem objawów.

W wielu przypadkach u kobiet z żylakami sromu dochodzi do rozwoju żylaków w czasie ciąży. Zwiększony przepływ krwi i poziom hormonów podczas ciąży może spowodować powiększenie żyły. Żyły te zazwyczaj dotyczą tylko jednej strony pochwy. Większość z nich odchodzi po porodzie, ale niektóre pozostają. Jeśli szukasz trwałego rozwiązania, skleroterapia żylaków warg sromowych może być właśnie dla Ciebie.

Badanie ultrasonograficzne jest przydatnym narzędziem do diagnozowania żylaków sromu. Ta technika diagnostyczna może ujawnić, która tętnica jest przyczyną żylaków. Może również zidentyfikować uszkodzone zastawki lub zakrzepy krwi. USG może również pomóc określić, czy przepływ krwi odbywa się w niewłaściwym kierunku.

Inne wpisy:  Czy żylaki nóg bolą?

Embolizacja żył

Ten zabieg jest skuteczny w przypadku żylaków sromu u kobiet nie będących w ciąży. Do żył wstrzykuje się piankę lub płynny sklerozant. Pacjentki są następnie umieszczane w odzieży uciskowej. Zabieg przynosi długotrwałą ulgę i poprawia wygląd kosmetyczny. Powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego i doświadczonego iniektora, który rozumie układ żylny miednicy.

Żylaki warg sromowych mogą być bolesne i niekomfortowe. Zwykle są gorsze, gdy stoisz lub siedzisz. Mogą również nasilać się podczas cyklu miesiączkowego. Badania fizyczne i ćwiczenia mogą pomóc w identyfikacji i leczeniu tego stanu. Pacjenci mogą również poddać się badaniu ultrasonograficznemu lub innym badaniom diagnostycznym w celu określenia stopnia zaawansowania żylaków.

Po zdiagnozowaniu żylaków warg sromowych, u pacjentki wykonano zabieg mający na celu leczenie tego stanu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci są następnie wysyłani na procedurę kontrolną w celu monitorowania wyników.

Procedura ta jest minimalnie inwazyjną alternatywą dla inwazyjnej operacji żylaków. Polega ona na wprowadzeniu przez pochwę małej igły w celu embolizacji żył. Powstałe blizny zanikają z czasem. Pacjentka może odczuwać łagodny dyskomfort po zabiegu.

W badaniu z 2003 roku oceniono skuteczność embolizacji żył w przypadku PCV związanego z przewlekłym bólem miednicy. Naukowcy badali 164 kobiety, które nie odpowiedziały na samo leczenie medyczne. Zostały one losowo przydzielone do otrzymania zabiegu lub histerektomii. Pacjentki wypełniły kwestionariusz i poddały się przezskórnej wenografii.

Embolizacja żył w przypadku żylaków warg sromowych jest stosowana od 20 lat i uważana za bezpieczną i skuteczną. Istnieją jednak pewne zagrożenia związane z tą procedurą. Zgłaszano kilka zdarzeń niepożądanych. Pacjentki powinny być świadome tego ryzyka.

Zabieg jest minimalnie inwazyjny i wykonywany przez wyszkolonego radiologa interwencyjnego. Podczas tej procedury pacjent jest umieszczony na stole radiograficznym i monitorowany przez monitor przypominający telewizor. Procedura może trwać od 30 minut do 90 minut. Niektórzy pacjenci mogą wymagać powtórzenia zabiegu. Jednak jest to zwykle konieczne tylko wtedy, gdy żyły miednicy są nieprawidłowe.

Inne wpisy:  Pijawki i żylaki

Ciąża

Żylaki warg sromowych są powszechne w czasie ciąży, ale nie stanowią powodu do niepokoju podczas porodu. Większość z nich ustępuje samoistnie bez leczenia w ciągu sześciu tygodni po porodzie. Jeśli jednak utrzymują się lub pogarszają, warto zasięgnąć porady lekarza, aby dowiedzieć się, jak poradzić sobie z problemem.

Podczas ciąży, wzrost i rozwój płodu wywiera zwiększony nacisk na żyły w nogach i miednicy. Może to powodować rozciąganie i rozszerzanie się żył, co powoduje dyskomfort. Dodatkowo, ciążowy przyrost masy ciała i hormony w organizmie mogą powodować żylaki.

Jeśli podejrzewasz, że masz żylaki w wargach sromowych, nie zwlekaj z leczeniem. Jak najszybciej skonsultuj się ze swoją położną. Chociaż możesz być w stanie uniknąć operacji, być może będziesz musiała poddać się dodatkowym zabiegom. Na przykład intensywne zabiegi z wykorzystaniem częstotliwości radiowej i lasera mogą nie wystarczyć. Może być również konieczne rozważenie skleroterapii, która polega na wstrzyknięciu specjalnej pianki do żyły. Można też poddać się operacji usunięcia fragmentu żyły.

Jeśli Twoje żyły są rozszerzone i rozciągnięte, mogą powodować ból i mogą uniemożliwić poród dziecka. Spuchnięta, bolesna żyła jest oznaką zakrzepu krwi. Lekarz może pomóc Ci kontrolować krwawienie i zapobiec temu, by stało się ono poważnym problemem.

Żylaki warg sromowych są powszechne w czasie ciąży. Pojawiają się one u około dziesięciu do dwudziestu procent kobiet w ciąży. Jednak większość kobiet, które je mają, nie szuka pomocy medycznej. Mogą nie czuć powiększonych żył i nie szukać leczenia.

Kobiety, które cierpiały z powodu żylaków sromu w czasie ciąży, są w grupie podwyższonego ryzyka ich rozwoju. W czasie ciąży schorzenie to może nie wymagać interwencji lekarskiej, ale w razie niepokoju lekarz powinien uznać je za powikłanie przedporodowe.

Ból miednicy w czasie ciąży jest powszechny. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z położnikiem-ginekologiem, jeśli ból jest intensywny i nawracający. Jeśli ból utrzymuje się przez całą ciążę, lekarz powinien wykonać przezbrzuszne lub przezpochwowe badanie USG duplex w celu wykrycia przyczyny bólu.

Leczenie w domu

Opcje leczenia żylaków sromu obejmują terapię w domu, zmianę pozycji ciała i leki na receptę w celu usunięcia skrzepów krwi. Do leków zwalczających zakrzepy należy heparyna drobnocząsteczkowa, która jest bezpieczna i skuteczna, gdy jest stosowana w ciąży i w późnym trymestrze. Możliwe jest również zapobieganie poprzez zdrowe odżywianie i kontrolę wagi.

Inne wpisy:  Jaką dietę stosować przy żylakach

Jedno leczenie polega na przygotowaniu chłodnego kompresu i przyłożeniu go bezpośrednio do dotkniętego miejsca. Skuteczne są również leki homeopatyczne. Stosowanie olejku geraniowego, cyprysowego i miętowego w kąpieli może pomóc w łagodzeniu objawów. Zioła te mogą być również dodawane do kompresów. Inny domowy środek polega na moczeniu ściereczki w oleju nośnym z pestek winogron. Zabieg ten można powtarzać kilka razy dziennie.

Ćwiczenia dna miednicy są również skuteczne w ułatwianiu przepływu krwi. Ćwiczenia te są szczególnie korzystne dla osób, które są na nogach przez większość dnia. Utrzymanie dna miednicy w dobrym stanie może pomóc w zapobieganiu powstawania żylaków warg sromowych.

Chociaż żylaki sromu mogą wywołać u kobiety uczucie depresji lub niepokoju przedporodowego, nie stanowią one większego ryzyka związanego z porodem. W większości przypadków występowanie tych żylaków jest przejściowe. Zwykle znikają one w ciągu sześciu tygodni po porodzie. Jednak kobieta nadal powinna szukać pomocy medycznej, jeśli objawy nie ustępują.

Istnieje wiele domowych sposobów leczenia żylaków sromu. Oprócz skleroterapii, w leczeniu niewydolności żylnej można zastosować wiele innych zabiegów. Cyjanoakrylan, substancja przypominająca klej, jest nakładana na nieprawidłowe naczynia krwionośne. Metoda ta jest skuteczna w usuwaniu żylaków, ale może nie być tak efektywna jak bardziej zachowawcze metody.

Ważna jest również prosta dieta i właściwa organizacja odpoczynku pacjenta. Ćwiczenia to kolejny sposób na zmniejszenie ciśnienia i poprawę przepływu krwi w żyle. Ważne jest również, aby utrzymać ciepło dna miednicy, ponieważ może to pomóc w zmniejszeniu bólu. Jeśli nie jesteś w stanie regularnie ćwiczyć, możesz rozważyć leczenie lekami wenookluzyjnymi lub terapię uciskową. W obu przypadkach profilaktyka i leczenie są niezbędne, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju żylaków.

Badanie ultrasonograficzne może również pomóc w określeniu lokalizacji i nasilenia żylaków sromu. USG może również ujawnić wszelkie skrzepy krwi, uszkodzone zastawki lub krew płynącą w niewłaściwym kierunku.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *