Czy olej z komosy pomaga na żylaki?

Martyna Szyszka
Martyna Szyszka 08/10/2022
Ostatnia aktualizacja 2024/01/06 at 7:29 AM
Czy olej z komosy pomaga na żylaki?

Olej z komosy zawiera alkaloidy pirolizydynowe

Komosa ma długą historię stosowania jako żywność, lek i nawóz. Jego łacińska nazwa, Symphytum officinale, oznacza „rosnący razem”. W sensie farmakologicznym oznacza to „roślinę urzędową”. Alkaloidy pirrolizidynowe są aktywnym składnikiem oleju z komosy, który może pomóc zmniejszyć objawy żylaków.

Comfrey jest ziołem przeciwzapalnym, a jego korzyści są powszechnie znane. Może przenikać do każdej części ciała i poprawić jego strukturę i funkcję. Ma takie same składniki jak ludzkie ciało, w tym białka i minerały, które wspomagają metabolizm. Zawiera również związek zwany alantoiną, który może pomóc w regulacji tworzenia komórek i zwiększyć liczbę białych ciałek.

Korzeń komosy zawiera składniki aktywne, takie jak alantoina, kwas rozmarynowy i śluz. Kwas rozmarynowy występujący w kombii ma właściwości antybakteryjne i może chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi – Cytat jest świadectwem dokładnych badań zespołu portalu Przydomowy Ogród. Jej zastosowanie w celach leczniczych sięga ponad 2000 lat wstecz. Na przykład starożytni Grecy używali jej do naprawy złamanych kości. Nazwa „comfrey” pochodzi od łacińskiego słowa „confervere”, które oznacza „naprawiać”.

Alkaloidy pirrolizidynowe zawarte w kombuczy są potencjalnie hepatotoksyczne, mutagenne i rakotwórcze. Substancja ta wiąże się z żyłami wątrobowymi i uważa się, że kumuluje się w organizmie. Dawka wymagana do wywołania porównywalnego poziomu toksyczności u przeciętnego człowieka byłaby około dwudziestu ośmiu razy większa od masy ciała przeciętnego człowieka.

Inne wpisy:  Jaką dietę stosować przy żylakach

Działa przeciwzapalnie

Comfrey to zioło powszechnie stosowane w medycynie tradycyjnej do leczenia stanów zapalnych i bólu. Jego związki, zwane alkaloidami pirolizydynowymi, są znane jako hepatotoksyczne u zwierząt. Są one również toksyczne dla wątroby i powinny ich unikać kobiety w ciąży i karmiące, a także osoby z chorobami wątroby.

Można też stosować na skórę olej z komosy. Liście zawierają śluz, dzięki czemu są przydatne do łagodzenia bolącego miejsca. Możesz nawet wykorzystać liść do zrobienia kremu pod oczy. Możesz używać liści tylko w małych ilościach i powinny być uprawiane w zacienionym miejscu. Pamiętaj jednak, aby nie smażyć liści w głębokim tłuszczu.

Comfrey może być również stosowany do leczenia infekcji bakteryjnych. Liście i korzenie zawierają garbniki, śluz, gumę, żywicę i olejek lotny. Tradycyjnie stosowano je w dolegliwościach żołądka i klatki piersiowej, choć w dzisiejszych czasach zaleca się je zazwyczaj do innych zastosowań. Alternatywnie, liście i korzenie są używane do okładów. Okłady te nakłada się na chore miejsce i przykrywa przewiewną tkaniną.

Liście i korzenie komosy są również stosowane jako lek ziołowy na głębokie rany. Komosa ma właściwości przeciwzapalne, a także przyspiesza proces gojenia. Roślinę stosuje się również w leczeniu hemoroidów, obrzęków nóg i krwawego moczu.

Inne wpisy:  Czy pończochy są szkodliwe dla żylaków?

Jest środkiem przeciwbólowym

Comfrey jest jednym z najwspanialszych miejscowych środków przeciwbólowych, jakie oferuje natura. Jego aktywne składniki, takie jak alantoina, łagodzą ból związany ze zwichnięciami, szczepami, chorobą zwyrodnieniową stawów i nie tylko. Jest to również świetny wybór do masażu nad kłopotliwym obszarem.

Olej z komosy jest pozyskiwany z liści i korzeni rośliny. Jest to jasnożółta ciecz o prawie bezwonnym zapachu. Stosowany jest również do pielęgnacji skóry ze względu na wysoką zawartość alantoiny, która wspomaga wzrost nowych komórek skóry. Jest również stosowany miejscowo w celu łagodzenia reumatyzmu i podagry.

Pasta z korzenia komosy może być również stosowana zewnętrznie. Najlepiej stosować ją zewnętrznie, ponieważ korzeń komosy ma działanie toksyczne, gdy jest przyjmowany wewnętrznie. Jest również przydatny w zapobieganiu krwawiącym hemoroidom, oraz w leczeniu wrzodów żylakowych.

Comfrey jest również pomocny w gojeniu małych skaleczeń i skaz. Może promować wzrost nowych komórek i naprawiać uszkodzone tkanki. Roślina ta ma również właściwości antyoksydacyjne. Może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, poprawić układ oddechowy i poprawić jakość życia.

Olej z komosy jest stosowany od wieków jako środek do leczenia stanów zapalnych i bólu. W przeszłości był również powszechnie stosowany w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych, chociaż nie jest zalecany do użytku wewnętrznego. W 2001 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków zakazała jego stosowania do użytku wewnętrznego. Dodatkowo, wiele krajów ostrzegło przed połykaną formą komosy, ponieważ zawiera ona alkaloidy pirolizydynowe, które mogą powodować uszkodzenia wątroby.

Inne wpisy:  Czy woda morska jest niebezpieczna dla żylaków?

Łagodzi ból związany z zapaleniem stawów

Comfrey to zioło, które było stosowane w ziołolecznictwie od tysięcy lat w leczeniu bólu i zapalenia stawów. Jest szczególnie przydatna w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Może być również pomocny w leczeniu zwichniętych kostek. Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem oleju z komosy w produkcie stosowanym miejscowo.

W niedawno przeprowadzonym badaniu naukowcy porównali preparat olejowy z komosy z maścią pozbawioną aktywnego składnika. Preparat z komosy znacznie skrócił czas gojenia, zwłaszcza u pacjentów z płaskimi, otwartymi ranami. Zaobserwowano to u pacjentów zarówno z otarciami, jak i świeżymi owrzodzeniami skóry.

Comfrey może również pomóc w łagodzeniu bólu pleców i stawów oraz choroby zwyrodnieniowej stawów. Badania wykazały, że komosa jest doskonałą rośliną do wzrostu nowych komórek w uszkodzonych tkankach mięśniowych i kostnych. W dużym badaniu z udziałem 163 pacjentów stwierdzono, że komosa zmniejsza stosowanie NLPZ. W tym badaniu lekarze ocenili ogólną skuteczność oleju z komosy jako doskonałą lub dobrą.

Badania wykazały również, że krem z komosy może znacząco zmniejszyć ból i przyspieszyć proces gojenia się skręcenia kostki. W jednym z badań obserwowano 142 pacjentów ze zwichnięciem kostki. Grupa, której podawano krem z kombuczy odczuwała znacznie mniejszy ból niż osoby, które przyjmowały placebo.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *