Czy żylaki mogą wystąpić w młodym wieku?

Martyna Szyszka
Martyna Szyszka 28/09/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/09/28 at 4:36 AM
Czy woda morska jest niebezpieczna dla żylaków?

Rzadko zdarza się, aby problemy z żyłami rozwijały się w młodym wieku, ale jeśli tak się stanie, możesz chcieć rozważyć wykonanie badania żył. Żylaki nie są w stanie naprawić się i mogą powodować znaczne zakłopotanie. Mogą one również być oznaką choroby podstawowej i powinny być natychmiast leczone. W większości przypadków, problemy żył w młodym wieku są spowodowane przez nieprawidłowości genetycznej, a nie stylu życia lub czynnika środowiska.

Objawy żylaków

Żylaki są częstym problemem, który zwykle dotyka starszych ludzi, ale niektóre młodsze osoby mogą również rozwijać je. W rzeczywistości, ponad połowa wszystkich kobiet powyżej 65 roku życia ma żylaki. W przeciwieństwie do tego, tylko 1 na 20 kobiet w wieku poniżej 24 lat ma ten warunek. Jednak nie jest rzadkością dla ludzi, aby rozpocząć rozwój żylaków w ich nastolatków lub początku 20s. W rzeczywistości, mężczyźni są na większe ryzyko rozwoju żylaków w młodszym wieku niż kobiety są.

Aby dowiedzieć się, czy ma Pan/Pani żylaki, lekarz przeprowadzi badanie fizyczne i zapyta o historię choroby. Może również zlecić wykonanie badania USG duplex, które wykorzystuje technologię ultradźwiękową do zbadania żył w nodze i oceny przepływu krwi. W zależności od stopnia nasilenia żylaków, lekarz może zlecić leczenie.

Inne wpisy:  Jaki dobry lek wybrać w leczeniu żylaków?

Żylaki rozwijają się, gdy ściany żył są uszkodzone i nie funkcjonują już prawidłowo. To pozwala krwi gromadzić się w żyle i stać się większe. Zazwyczaj dotkniętymi obszarami są łydki i dolne partie nóg. Mogą one jednak występować również w okolicach miednicy, a nawet w jądrach. Nieleczone mogą powodować poważne problemy, w tym nie gojące się rany.

Przyczyny

Żylaki mogą zacząć rozwijać się w młodym wieku, zwłaszcza u kobiet. Podczas gdy niektóre z przyczyn są genetyczne, wiele innych czynników również odgrywa rolę. Na przykład, osoby ze słabym zdrowiem żył są bardziej narażone na rozwój żylaków. Ponadto czynniki związane ze stylem życia, takie jak palenie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi i podwyższony wskaźnik masy ciała, mogą również zwiększać ryzyko rozwoju żylaków.

Osoby zagrożone chorobami żył często nie są świadome, że je mają. Choć wiele osób zakłada, że schorzenie to dotyka tylko osoby starsze, to jednak osoby młodsze powinny szukać pomocy medycznej, jeśli zauważą u siebie objawy. Nawet łagodne objawy nie powinny być ignorowane. Może być możliwe wprowadzenie zmian w stylu życia, co zmniejszy ryzyko wystąpienia choroby żył.

Inne wpisy:  Jaki jest sens usuwania żylaków powrózka nasiennego?

Jednym z czynników zwiększających ryzyko rozwoju żylaków w młodym wieku jest siedzący tryb życia. Osoby prowadzące siedzący tryb życia często spędzają dużą ilość czasu w pozycji siedzącej. To stawia wielką presję na ich żyłach, i to może powodować je do basenu znacznie głębiej pod powierzchnią skóry.

Zabiegi

Jeśli masz pająki lub żylaki, możesz chcieć rozważyć uzyskanie leczenia, zanim staną się one bardziej poważne. Warunki te mogą powodować ból, swędzenie i obrzęk, a nawet mogą prowadzić do innych problemów, w tym zespołu niespokojnych nóg. Jeśli jesteś zaniepokojony tymi nieestetycznymi żyłami, możesz rozważyć poddanie się zabiegowi chirurgicznemu. Większość planów ubezpieczeniowych pokryje procedurę, a czas rekonwalescencji jest zwykle minimalny.

Na szczęście istnieje kilka metod leczenia żylaków w wieku poniżej dwudziestu pięciu lat. Niektóre z tych zabiegów są modyfikacje stylu życia, które mogą być bardzo skuteczne, jeśli wykonane wcześnie. Ponadto, modyfikacje stylu życia mogą pomóc w zmniejszeniu czynników ryzyka. Zmieniając niezdrowe nawyki, możesz nawet uniknąć doświadczania bólu w przyszłości.

Pierwszym krokiem w leczeniu żylaków jest badanie. Lekarz zbada Pana/Pani nogi i zapyta o objawy. Po ocenie ogólnego stanu zdrowia i objawów, lekarz może zlecić wykonanie badania USG duplex, aby sprawdzić przepływ krwi i strukturę żył w nogach. Leczenie, które jest zalecane, zależy od Pana/Pani wieku, objawów i ciężkości żylaków.

Inne wpisy:  Domowe sposoby na leczenie żylaków na nogach

Zapobieganie

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec żylakom w młodym wieku. Największym czynnikiem ryzyka jest dziedziczność. Podczas gdy otyłość jest czynnikiem ryzyka dla wielu ludzi, nie jest to unikalne dla młodych dorosłych. Dodatkowo, siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń żył.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania żylakom w młodym wieku jest zmiana stylu życia. Chociaż bycie młodym może wydawać się dobrym czasem na pozbycie się problemów z żyłami, niezdrowe nawyki mogą je pogorszyć. Unikanie niezdrowych nawyków, takich jak palenie i nadmierne spożycie alkoholu, pomoże ci uniknąć bólu, którego doświadczysz w dół linii.

Możesz również podjąć kroki w celu zapobiegania żylakom poprzez regularne ćwiczenia. Zaleca się spacerowanie lub bieganie co pół godziny, aby utrzymać ciało w dobrej kondycji. Pomocne jest również unikanie noszenia obcisłych ubrań, które wywierają zbyt duży nacisk na nogi.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *