Jaki dobry lek wybrać w leczeniu żylaków?

Martyna Szyszka
Martyna Szyszka 21/07/2022
Ostatnia aktualizacja 2024/04/09 at 1:28 AM
Domowe sposoby na leczenie żylaków na nogach

Dobry lek na leczenie żylaków zależy od podstawowej przyczyny. Podczas gdy ponad-the-counter leki przeciwzapalne pomogą Ci złagodzić okazjonalny ból i obrzęk, ważne jest, aby szukać opieki medycznej, jeśli problem utrzymuje się lub jeśli zauważysz oznaki zaangażowania żył głębokich. Na szczęście istnieje kilka dostępnych opcji leczenia, w tym ablacja endotermiczna i Varithena. Oprócz przyjmowania leków przeciwzapalnych, lekarz może zastosować leczenie laserowe w celu zaniku dotkniętych żył. Zabieg ten jest na ogół skuteczny tylko w przypadku małych żylaków i wymagane są wielokrotne sesje. Polidokanol

Polidokanol jest lekiem, który wykazał obiecujące wyniki w leczeniu żylaków. Jest bezbolesny, nie drażniący i nie powodujący blizn. Może być stosowany w leczeniu dużych i małych żylaków. Istnieją działania niepożądane tego leku, dlatego przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.Polidokanol jest stosowany od dziesięcioleci w postaci kremów i balsamów. Nie przeprowadzono badań I fazy oceniających jego bezpieczeństwo, ale bogate światowe praktyczne doświadczenie kliniczne sugeruje, że jest on bezpieczny do stosowania w leczeniu żylaków. Należy jednak zaznaczyć, że Polidokanol może powodować powstawanie nowych żylaków.Pomimo licznych zagrożeń i ograniczeń polidokanol jest na ogół dobrze tolerowany – Ten fragment jest poskładany w całość przez bystre oczy specjalistów serwisu https://poradnikwedkarza.pl. Dostępny jest również w postaci pianki i płynu. Chociaż polidokanol ma niewiele badań I fazy, jest skutecznym lekiem u pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną. Varithena

Varithena jest syntetycznym związkiem chemicznym, który został zatwierdzony przez FDA do leczenia objawów żylaków. Zawiera środek sklerotyzujący, który niszczy śródbłonek żylny i zaburza barierę osmotyczną. Podawany jest w formie zastrzyku dożylnego. Badania kliniczne tego leku zostały zakończone w okresie od listopada 2010 r. do czerwca 2012 r. Pacjentów randomizowano do dwóch równoległych grup i oceniano pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa. Do obu badań włączono 519 pacjentów z żylakami.

Inne wpisy:  Czy żylaki nóg bolą?

Zabieg Varithena jest minimalnie inwazyjny i nie wymaga operacji. Lekarz znieczula leczony obszar i wstrzykuje niewielką ilość leku przez cewnik. Procedura trwa zwykle mniej niż pół godziny i skutkuje poprawą objawów i wyglądu żył.

Inne wpisy:  Czy żylaki mogą wystąpić w młodym wieku?

Varithena jest skuteczną metodą leczenia pajączków, ale może powodować skutki uboczne. Przed rozpoczęciem leczenia należy omówić te zagrożenia z lekarzem. Może wystąpić reakcja alergiczna, która może spowodować pokrzywkę, trudności w oddychaniu i obrzęk twarzy, języka lub warg. Sporadycznie może również wystąpić łagodny ból, swędzenie lub zasinienie.

Ablacja endotermiczna

Zabieg polega na wprowadzeniu przez skórę maleńkiego cewnika lub światłowodu do nieprawidłowej żyły. Lekarz używa wskazówek ultradźwiękowych, aby umieścić cewnik w odpowiednim miejscu w żyle. Włókno lub elektroda są następnie powoli wycofywane, pozostawiając nieprawidłową żyłę całkowicie zamkniętą i wolną od refluksu żylnego. Zabieg jest zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po zakończeniu procedury, bandaż lub wąż uciskowy zostanie umieszczony na leczonej nodze. Wykonanie zabiegu trwa zazwyczaj około godziny.

Procedura wiąże się z ryzykiem wystąpienia krwawienia i zasinienia. Pacjenci z chorobami podstawowymi, takimi jak choroba reumatyczna w wywiadzie lub zakażony wrzód, nie powinni poddawać się temu zabiegowi. Inne przeciwwskazania obejmują pacjenta nieambulatoryjnego lub medycznie wysokiego ryzyka. Pacjenci powinni również unikać poddania się zabiegowi, jeśli mają jakiekolwiek zaburzenia krwawienia lub przyjmują leki rozrzedzające krew.

Inne wpisy:  Czy laserowe usuwanie żylaków jest bezpieczne?

W celu oceny skuteczności zabiegu zostanie wykonane pooperacyjne badanie ultrasonograficzne. Zazwyczaj pacjenci wracają do zdrowia w ciągu tygodnia od zabiegu. W tym czasie pacjenci powinni unikać podróży lotniczych. Kontrolne badania ultrasonograficzne mogą być konieczne w celu monitorowania leczonych żył.

VenaSeal

VenaSeal to zabieg ambulatoryjny, który jest bezpieczny i skuteczny w leczeniu problemów związanych z żylakami. Wykorzystuje on klej medyczny do uszczelnienia chorej żyły i przekierowania przepływu krwi do zdrowych żył. Ostatecznie, chora żyła zniknie. Podczas zabiegu, lekarz użyje ultradźwięków, aby poprowadzić umieszczenie kleju medycznego.

Zabieg jest bezbolesny i trwa około 30 minut. Przed zabiegiem pacjent jest znieczulany w miejscu zabiegu. Po żyła jest zdrętwiały, mały cewnik będzie używany do wstrzykiwania określonej ilości kleju do żyły. Klej szybko zastyga i jest wchłaniany przez organizm. Po zabiegu pacjent nie musi nosić pończoch uciskowych.

W przeciwieństwie do ablacji prądem o częstotliwości radiowej lub endovenous laser ablation, VenaSeal wymaga tylko jednego miejsca wkłucia igły, co jest dużą zaletą dla pacjentów. Procedura ta eliminuje konieczność wielokrotnego wstrzykiwania znieczulenia miejscowego, co może być bolesne dla pacjentów. Ponadto, pacjenci nie muszą się martwić o to, że kilka miejsc zostanie poddanych zabiegowi jednocześnie, co skraca czas rekonwalescencji po ablacji.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *