Co robić w przypadku utraty koloru skóry

Martyna Szyszka
Martyna Szyszka 31/07/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/07/31 at 4:32 AM
Co robić w przypadku utraty koloru skóry

Jeśli obawiasz się, że Twój ton skóry uległ zmianie, istnieje kilka zabiegów, które możesz zastosować, aby go przywrócić. Kremy wybielające i zabiegi chirurgiczne mogą rozjaśnić ciemne obszary skóry. Przeszczep zawiesiny komórkowej może być również stosowany w celu przywrócenia tonu skóry. W zależności od przyczyny, niektóre zmiany koloru skóry mogą być trwałe i wymagać leczenia, podczas gdy inne mogą wrócić do normy bez leczenia.

Złuszczanie

Złuszczanie jest skutecznym sposobem usuwania martwych komórek skóry z twarzy. Martwe komórki mogą zatykać pory i sprawić, że skóra będzie wyglądać matowo. Pomaga również poprawić wygląd skóry i karnacji poprzez zwiększenie przepływu krwi. Zwiększony przepływ krwi pomaga usunąć toksyny, odżywia skórę i poprawia drenaż limfatyczny, który jest niezbędny dla zdrowej skóry. Usuwanie starych komórek stymuluje również wzrost nowych komórek skóry. Efektem tego jest świeży i pełen życia wygląd.

Złuszczanie pomaga przywrócić skórze blask i może rozwiązać wiele problemów skórnych. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednią technikę, aby nie zaszkodzić skórze. Złuszczanie można wykonać na dwa sposoby: chemiczny i fizyczny. Pierwszy sposób to złuszczanie za pomocą peelingu. Podczas złuszczania, nie szoruj zbyt mocno. Możesz skończyć powodując więcej szkód niż pożytku.

Złuszczanie usuwa martwe komórki skóry, które tworzą jej wierzchnią warstwę. Komórki te w końcu same się zrzucają. Drugą metodą jest zastosowanie peelingu chemicznego na twarz. Peeling chemiczny polega na nałożeniu na skórę kwasów do twarzy i usunięciu martwych komórek.

Chemiczne środki złuszczające nie są odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry. Na przykład, chemiczne środki złuszczające mogą być zbyt ostre i mogą powodować podrażnienia. Z tego powodu przed zastosowaniem środka złuszczającego należy koniecznie określić swój typ skóry. Wybór odpowiedniego chemicznego środka złuszczającego zależy od rodzaju skóry i jej codziennej pielęgnacji.

Inne wpisy:  Domowe sposoby na przebarwienia skóry

Peelingi cukrowe mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi składnikami. Zawierają one hydroksykwasy, które pomagają usunąć opaleniznę, brud i bakterie. Najlepszym sposobem na stosowanie peelingów cukrowych jest ich delikatne nakładanie. Jeśli masz wrażliwą skórę, możesz dodać miód, który świetnie nawilża i łagodzi skórę.

Kilka korzyści ze złuszczania skóry obejmuje stymulację produkcji kolagenu, który utrzymuje napięcie skóry i zmniejsza zmarszczki. Jednak nadmierne złuszczanie może również powodować podrażnienia i pieczenie na skórze. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, powinnaś całkowicie unikać złuszczania lub zamiast tego przejść na łagodniejszy chemiczny środek złuszczający. Ewentualnie możesz skonsultować się z dermatologiem.

Kremy wybielające

Jeśli zauważyłaś różnicę w odcieniu swojej skóry, możesz rozważyć zastosowanie kremów rozjaśniających. Bądź jednak świadoma ryzyka. Kremy wybielające mogą zawierać szkodliwe składniki, takie jak rtęć, która może powodować problemy z nerkami, wysypki i nadciśnienie. Mogą również powodować przebarwienia skóry. Dodatkowo mogą rozciągać skórę i pozostawiać rozstępy.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, zawsze noś krem z filtrem przeciwsłonecznym i ochroną UVA o szerokim spektrum. Może to pomóc zwiększyć skuteczność kremu rozjaśniającego skórę. Istnieje kilka rodzajów kremów rozjaśniających skórę, w tym hydrochinon, który jest umiarkowanie skutecznym środkiem wybielającym. Ogólnie rzecz biorąc, krem rozjaśniający skórę zawiera od 2 do 4% hydrochinonu. Niektóre produkty zawierają również tretinoinę lub miejscowy kortykosteroid. Krem stosowany dwa razy w tygodniu może być wystarczający.

Inną opcją jest zastosowanie zabiegów laserowych. Niektóre z tych procedur mogą rozjaśnić skórę o kilka odcieni. Procedury te są skuteczne w przypadku przebarwień skórnych, ale istnieją poważne skutki uboczne. Należy porozmawiać z dermatologiem przed wypróbowaniem któregokolwiek z tych zabiegów. Niektóre z tych zabiegów zawierają enzym wątrobowy o nazwie glutation, który w przeszłości był stosowany w leczeniu niepłodności męskiej i zwiększaniu odporności u pacjentów poddawanych chemioterapii. Jest to jednak ryzykowna opcja leczenia i powinna być stosowana tylko po konsultacji z dermatologiem.

Inne wpisy:  Co stosować na przebarwienia skóry

Oprócz tych metod, możesz również zdecydować się na zabieg medyczny, aby rozjaśnić swoją skórę. Specjaliści medyczni odradzają stosowanie środków wybielających, ponieważ mogą one mieć poważne skutki uboczne. Zabieg rozjaśniania skóry jest doskonałą opcją redukcji ciemnych plam i przebarwień.

Kremy wybielające mogą zawierać wysoce toksyczne składniki. Hydrochinon i pochodne rtęci należą do najbardziej niebezpiecznych składników stosowanych w produktach do wybielania skóry. Zakazane są również miejscowe kortykosteroidy. Stosowanie tych kremów może wywołać niekorzystne skutki zdrowotne, a nawet spowodować trwałe uszkodzenie skóry.

Przeszczep zawiesiny komórkowej

Zabieg wymaga pobrania zeskrobin skórnych i nałożenia na leczony obszar zawiesiny pojedynczych komórek. Procedura ta jest zwykle wykonywana na akralnej lub skórnej części ciała pacjenta. Obszar biorczy jest sterylizowany za pomocą 2% lignokainy. Następnie skóra biorcy jest ablowana laserem CO2 lub zmotoryzowanym dermabraderem. Następnie na okolicę bielactwa nakładany jest opatrunek z kwasu hialuronowego. Następnie nakładana jest gaza nasączona wazeliną, aby zapobiec usunięciu komórek. Do opatrunku dodawana jest również autologiczna surowica.

Przeszczepy zawiesiny komórkowej nie są tak bolesne jak przeszczepy tkanek. W tej procedurze wykorzystuje się pojedyncze keratynocyty i melanocyty. Jest to zabieg bezkulturowy, polegający na usunięciu komórek barwnikowych ze skóry dawcy i przeszczepieniu ich do obszaru biorcy. Zabieg przywraca koloryt skóry poprzez zastąpienie brakujących w skórze komórek pigmentowych.

W niedawno przeprowadzonym badaniu donoszono, że repigmentacja została osiągnięta w większości przypadków w ciągu 2 miesięcy od przeszczepu. Jednak czas repigmentacji zależał od kilku czynników, takich jak wiek i lokalizacja zmiany. Na przykład, repigmentacja była lepsza na zmianach na twarzy niż na szyi. Procedura ta może być jednak kosztowna i skomplikowana i może nie być odpowiednia dla wszystkich pacjentów.

Inne wpisy:  Jak wyrównać koloryt skóry po trądziku

Współpracownik bez ślepej próby nakładał zawiesinę. Wyniki były podobne po 1 tygodniu, chociaż aktywna terapia była trudniejsza do odróżnienia od grupy placebo. Po zabiegu dermatomem ręcznym pobrano biopsję skóry z obszaru, który zwykle jest pigmentowany. Wykonano to w znieczuleniu miejscowym, a próbkę zawinięto w przezroczysty opatrunek okluzyjny i zabezpieczono gazą oraz taśmą klejącą.

Badanie było prospektywnym, randomizowanym i wieloośrodkowym badaniem porównawczym pomiędzy autologiczną zawiesiną komórek naskórka a zawiesiną komórek bezkulturowych. Pacjenci byli randomizowani do otrzymania jednego z tych sposobów leczenia bielactwa. Pacjenci byli dobierani w pary zmian dwa do jednego. Wygląd pacjenta był oceniany przed i sześć do dziewięciu miesięcy po zabiegu.

W ostatnich latach nastąpiła ewolucja chirurgicznych metod przywracania napięcia skóry. Do najczęstszych procedur należy zawiesina hodowanych komórek naskórka i niehodowlane zawieszenie komórek mieszków włosowych. Ostatnio wprowadzono nowszą technikę, która wykorzystuje autologiczne zawieszenie komórek mieszków włosowych do pokrycia zmian depigmentacyjnych.

Warunki medyczne, które mogą powodować utratę napięcia skóry

Utrata napięcia skóry jest często spowodowana różnymi warunkami medycznymi. Schorzenia te obejmują zarówno zaburzenia powodujące, że skóra staje się biała lub szara, jak i zaburzenia wpływające na pigmentację. Schorzenia te mogą dotyczyć osób o każdym kolorze skóry. Jeśli zostaną wcześnie wykryte, mogą być skutecznie leczone. Na przykład czerniak może powodować utratę naturalnego koloru skóry i jest szczególnie powszechny u osób o ciemniejszym kolorze skóry. Nie ma lekarstwa na czerniaka, ale leczenie może pomóc w ponownym zabarwieniu dotkniętych nim obszarów.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *