Jak leczyć przebarwienia skóry u dzieci

Martyna Szyszka
Martyna Szyszka 22/11/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/11/22 at 8:41 PM
Jak leczyć przebarwienia skóry u dzieci

Przebarwienia skóry u dzieci występują w wielu różnych formach i mogą być spowodowane przez różne czynniki. Może być tak proste jak plamy zaczerwienienia, lub może być bardziej poważne i obejmować znamiona lub nieoczekiwane zmiany w kolorze skóry. Może być również spowodowana urazami, infekcjami lub zaburzeniem równowagi substancji regulujących pigmentację. Niezależnie od przyczyny, najlepszym sposobem leczenia przebarwień skóry u dzieci jest dokładne badanie u lekarza.

Możliwe przyczyny

Przebarwienia skóry u dzieci mogą być spowodowane wieloma przyczynami. Niektóre z nich są poważne, takie jak żółtaczka, która jest spowodowana przez podstawową chorobę wątroby lub nerek. Inną przyczyną jest stosowanie antybiotyków, które powodują zaczerwienienie skóry. Jednak czerwone plamy mogą być również oznaką infekcji, takich jak choroba dłoni, stóp i ust. Najlepszym sposobem na ustalenie przyczyny jest wizyta u lekarza dziecka.

Przebarwienia mogą być również objawem poważnego schorzenia, np. choroby dziedzicznej. W takich przypadkach lekarz będzie mógł zdiagnozować przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach przebarwienia utrzymują się do czasu wyleczenia choroby podstawowej.

Znamiona pigmentowe są spowodowane skupiskami komórek pigmentowych w skórze. Zazwyczaj są one płaskie, choć niektóre mogą być uniesione. Znamiona mogą być obecne przy urodzeniu lub rozwijać się wraz z wiekiem dziecka. Niektóre dzieci mają również brązowe plamy, które mogą wyglądać jak piegi. Plamy te nie są szkodliwe, ale powinny być sprawdzone przez lekarza.

Inne wpisy:  Jaką maść stosować na przebarwienia skóry

Możliwe przyczyny przebarwień skóry u dzieci to: znamiona i pieprzyki. Znamiona to ciemne plamy na skórze, które mogą pojawić się na twarzy i szyi. Chociaż znamiona te są łagodne, jeśli są uporczywe lub bolesne, mogą wskazywać na poważniejszy problem. Niektóre znamiona mogą być również bolesne lub wskazywać na poważne zaburzenia skóry. Osobom zaniepokojonym wyglądem pieprzyków lekarz zaleci badanie w celu ustalenia, czy są one nowotworowe.

Przebarwienia skóry u dzieci mogą być również spowodowane infekcjami. Jeśli podejrzewasz infekcję, Twoje dziecko powinno odwiedzić dermatologa w celu natychmiastowego leczenia. Antybiotyk może pomóc w leczeniu infekcji. Podczas gdy większość infekcji skóry może być leczona za pomocą zabiegów miejscowych, niektóre przypadki mogą wymagać zastosowania leków doustnych.

Inne możliwe przyczyny przebarwień skóry u dzieci to liszajec i bielactwo. Liszajec jest zakaźną infekcją bakteryjną, która powoduje czerwone plamy na skórze. Stan ten zwykle ustępuje samoistnie, ale jeśli niepokoi Cię zażółcenie skóry u dziecka, skonsultuj się z pediatrą. W niektórych przypadkach odbarwienie skóry u dzieci może być spowodowane albinizmem, czyli niedoborem pigmentacji skóry.

Inne wpisy:  Co oznaczają przebarwienia skóry w ciąży?

Opcje leczenia

Jeśli Twoje dziecko ma przebarwienia skóry, możesz rozważać różne opcje leczenia. Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie podstawowej przyczyny przebarwień. Niektóre dzieci mogą mieć ciężkie atopowe zapalenie skóry, które może być przewlekłą chorobą zapalną. Stan ten powoduje plamy odbarwionej skóry, które z czasem się powiększają. Mogą one występować na twarzy, skórze głowy, wewnątrz ust i na włosach. Opcje leczenia obejmują leki na receptę i maści stosowane miejscowo.

Chociaż większość zaburzeń pigmentacji jest nieszkodliwa, mogą one stanowić wyzwanie kosmetyczne i psychologiczne. W niektórych przypadkach, stan ten może być oznaką podstawowej choroby systemowej, takiej jak zapalenie wątroby, a nawet pierwotnego nowotworu skóry. W tych przypadkach ważna jest właściwa diagnoza w celu określenia właściwej opcji leczenia i uspokojenia pacjentów. W większości przypadków połączenie metod leczenia będzie bardziej skuteczne niż pojedyncza opcja leczenia.

Inne wpisy:  Nierówny koloryt skóry przyczyny

Chirurgia i fototerapia mogą w niektórych przypadkach pomóc przywrócić kolor skóry. Ponadto, stosowanie doustnych sterydów może spowolnić rozprzestrzenianie się znamion. Stosowanie kremu Opzelura (ruxolitinib) jest kolejną opcją. Leczenie przebarwień skóry u dzieci nie powinno być opóźnione, jeśli zostaną one wcześnie wykryte.

Melasma jest spowodowana nadmiarem melaniny w skórze. Stan ten zazwyczaj dotyka osoby o ciemniejszych odcieniach skóry. Może również dotyczyć kobiet w ciąży lub osób przyjmujących niektóre leki. Objawy melasmy to płaskie, ciemne plamy, które są nieco ciemniejsze niż otaczająca je skóra. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania melazmie jest ochrona przed słońcem. Niezbędne jest noszenie odzieży ochronnej i filtrów przeciwsłonecznych o wysokim współczynniku SPF. W miarę możliwości należy również unikać długotrwałego przebywania na słońcu.

Opcje leczenia przebarwień skóry u dzieci

Opcje leczenia przebarwień skóry u dzieci różnią się znacznie w zależności od przyczyny i stopnia nasilenia. Niektóre schorzenia wymagają operacji lub terapii tlenowej w celu skorygowania problemu. Inne schorzenia mogą być leczone za pomocą leków i zabiegów chirurgicznych. Ogólnie rzecz biorąc, celem leczenia przebarwień skóry u dzieci jest przywrócenie jej koloru do normalnego, zdrowego stanu.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *