Powiększanie piersi a ciąża – czy można przeprowadzić operację powiększenia piersi w czasie ciąży?

Paulina Bagała
Paulina Bagała 08/06/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/09/28 at 10:50 AM
Czy powiększanie piersi jest niebezpieczne?

Jeśli rozważasz posiadanie operacji powiększenia piersi w czasie ciąży, należy skonsultować się z lekarzem pierwszy. Musisz również omówić, czy planujesz karmić dziecko po zabiegu. Operacje powiększenia piersi, które pozostawiają otoczkę nienaruszoną, mają najmniejszy negatywny wpływ na karmienie piersią. Ale musisz być ostrożna w swojej decyzji, ponieważ ciąża może skomplikować proces chirurgiczny.

Czy wpływa na produkcję mleka?

Jeśli jesteś nową mamą i zastanawiasz się, czy operacja powiększenia piersi wpłynie na produkcję mleka podczas ciąży, nie jesteś sama. Niektóre kobiety doświadczają mniejszej produkcji mleka po operacji powiększenia piersi, podczas gdy inne nie doświadczają żadnych zmian. Ilość produkowanego mleka zależy od wielu czynników, w tym od liczby połączonych przewodów i nerwów oraz od ilości mleka produkowanego przez kobietę. W zależności od rodzaju operacji kobieta może potrzebować specjalnych suplementów lub mleka od dawczyni, aby zapewnić wystarczającą ilość mleka dla swojego dziecka.

Jednym z powodów, dla których implanty piersi mogą wpływać na karmienie piersią jest to, że mogą utrudniać przepływ mleka. Niektóre implanty mogą zatkać przewody mleczne, a inne mogą uszkodzić tkankę gruczołową piersi. Jednak implanty piersi, które są umieszczone pod warstwą mięśni, mają mniejszy wpływ na produkcję mleka.

Ogólnie rzecz biorąc, silikonowe i solne implanty piersi są bezpieczne w karmieniu piersią i jest mało prawdopodobne, aby wyciekały do mleka matki. Jednak umiejscowienie implantów i rodzaj wybranych implantów piersiowych może mieć wpływ na podaż mleka. Zaleca się konsultację z lekarzem przed poddaniem się operacji powiększenia piersi, ponieważ lekarz będzie musiał dokładnie ocenić stan zaopatrzenia w mleko przed zaleceniem konkretnego rodzaju implantu.

Inne wpisy:  Jak wybrać odpowiednią metodę powiększania piersi

Pojawiło się wiele doniesień o kobietach, które mają problemy z karmieniem piersią swoich niemowląt po operacji powiększenia piersi. Według jednego z badań, częstość występowania niewydolności laktacyjnej wynosiła od 28 do 64% u kobiet z implantami wypełnionymi żelem silikonowym i solą fizjologiczną. Ponadto wiele kobiet, które mają implanty, waha się przed karmieniem piersią z obawy, że będą miały problemy z implantami. Chociaż nie wszystkie kobiety z implantami doświadczają niewydolności laktacyjnej, badacze uważają, że zwiększone ciśnienie wewnątrzmaciczne może być czynnikiem przyczyniającym się do zmniejszenia produkcji mleka.

Najlepszym sposobem odpowiedzi na to pytanie jest konsultacja z chirurgiem plastycznym. Na szczęście istnieje niewiele znanych powikłań związanych z operacją powiększania piersi, które uniemożliwiają kobietom karmienie piersią. Poza tym, że implanty piersi są bezpieczne, udowodniono, że są skuteczne w zwiększaniu kobiecości, poczucia własnej wartości i więzi macierzyńskiej kobiety. Jednak piersi kobiety muszą być w dobrej pozycji, aby produkować wystarczającą ilość mleka dla dziecka po operacji powiększenia piersi.

Jeśli planujesz karmić piersią, odłożenie operacji powiększenia piersi do czasu po porodzie lub po zakończeniu karmienia piersią jest najlepszym wyborem. Piersi nadal będą dobrze wyglądać, ale istnieje ryzyko, że implanty piersi będą obwisać, gdy poziom hormonów wróci do normy.

Inne wpisy:  Powiększanie piersi kwasem hialuronowym - czy są jakieś skutki uboczne?

Mleko matki jest najlepszym źródłem pożywienia dla Twojego dziecka. Jeśli Twoje piersi są zbyt duże, aby produkować wystarczającą ilość mleka, może być konieczne uzupełnienie żywienia dziecka preparatem.

Czy powoduje to zwiotczenie skóry?

W niedawno przeprowadzonym badaniu stwierdzono, że u kobiet, które poddały się operacji powiększenia piersi w czasie ciąży, nie występuje zwiększone ryzyko zwiotczenia skóry po karmieniu piersią. Wynika to ze zmian hormonalnych, które zachodzą podczas ciąży. W tym czasie organizm zasila się hormonami, ale po urodzeniu dziecka ich poziom gwałtownie spada. Powoduje to, że piersi się rozchylają, a skóra jest rozciągnięta.

U niektórych kobiet poddanych operacji powiększenia piersi w czasie ciąży może wystąpić zwiotczenie skóry wokół implantu. Jest to rzadkie, ale można to skorygować za pomocą operacji podniesienia piersi. Operacja ta może również spowodować mniejsze zwiotczenie skóry po ciąży. Ważne jest, aby po operacji zachować zdrowy tryb życia i w miarę możliwości unikać przyrostu wagi.

Większość kobiet, które poddały się operacji powiększenia piersi w czasie ciąży, doświadcza pewnego zwiotczenia i spłaszczenia po operacji. Dzieje się tak, ponieważ tkanka piersi jest mniej gęsta, a skóra rozciągnęła się podczas ciąży. Na rynku istnieje wiele produktów, które obiecują ujędrnić i napiąć skórę, ale istnieje niewiele dowodów naukowych na poparcie ich skuteczności. Ostatecznie, zewnętrzna poprawka jest najlepszą opcją, jeśli chcesz mieć gładką i dobrze ukształtowaną pierś.

Inne wpisy:  Powiększanie piersi implantami - czy zabieg jest niebezpieczny?

Inną metodą zwiększania objętości piersi jest lifting piersi. Zabieg ten usuwa nadmiar skóry i napina otaczające tkanki, dzięki czemu uzyskasz jędrniejsze, pełniejsze piersi. Miejsce nacięcia zależy od stopnia zwiotczenia.

Prawdą jest, że tkanka piersi i skóra tracą jędrność po ciąży, jednak zabieg ten może przywrócić piersiom ich młodzieńczy wygląd. Jeśli rozważasz powiększenie piersi w czasie ciąży, ważne jest, aby omówić swoje obawy z chirurgiem plastycznym z certyfikatem.

Chociaż powiększanie piersi w czasie ciąży jest generalnie bezpieczne, nie powinno być wykonywane od razu. Najlepiej jest odłożyć operację do czasu zakończenia procesu porodu i karmienia piersią. Zminimalizuje to szansę na wystąpienie niepożądanych zmian w Twoich piersiach. Będziesz również chciała odczekać co najmniej sześć miesięcy po powiększeniu piersi, aby spróbować począć. Dzięki temu Twoje ciało będzie miało czas na zagojenie się, a implanty czas na ułożenie się w nowej pozycji.

Powiększenie piersi w czasie ciąży daje zazwyczaj bardziej perwersyjny kształt i pełniejszą górę. Z czasem jednak pełnia w górnej części implantu może się zmniejszyć. Wynika to z utraty elastyczności skóry. W niektórych przypadkach rozmiar implantu lub piersi może również odgrywać rolę. Jest to normalne w czasie ciąży i po porodzie.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *