Powiększanie piersi – efekty przed i po

Martyna Szyszka
Martyna Szyszka 30/11/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/11/30 at 1:06 AM
Powiększanie piersi - efekty przed i po

Powiększanie piersi jest zabiegiem inwazyjnym i istnieje wiele możliwych skutków ubocznych. Obrzęk i siniaki są powszechne. Może być konieczne wzięcie wolnego w pracy, aby dojść do siebie. Przez dwa tygodnie możesz nie być w stanie uczestniczyć w intensywnej aktywności i powinnaś unikać podnoszenia pulsu lub ciśnienia krwi. Zbyt częste poruszanie piersiami może być również bolesne.

Przyrost lub utrata wagi może zmienić sposób, w jaki wyglądają Twoje piersi

Piersi składają się z tłuszczu, tkanki łącznej i przewodów mlecznych, więc nie zawsze dobrym pomysłem jest dokonywanie drastycznych zmian w rozmiarze piersi podczas przybierania lub utraty wagi. Jeśli zauważysz zmiany w rozmiarze swoich piersi, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza. Istnieją jednak pewne sposoby, aby zapobiec zmianie rozmiaru piersi podczas przybierania lub tracenia na wadze.

Choć przyrost lub utrata wagi sprawi, że Twoje ciało będzie wyglądać lepiej, może również zmienić wygląd Twoich piersi. Utrata wagi, nawet niewielka, doprowadzi do rozluźnienia lub nadmiaru skóry na piersiach, co może zmienić ich kształt. Najlepszym sposobem, aby tego uniknąć jest unikanie drastycznych zmian w rozmiarze piersi.

Obrzęk i zasinienie są częstymi efektami ubocznymi

Obrzęk i zasinienie po powiększeniu piersi są spodziewane, ale można je zminimalizować, stosując się do instrukcji pooperacyjnych podanych przez chirurga plastycznego. Po zabiegu opuchlizna i zasinienia zaczną zanikać w ciągu kilku tygodni. Chociaż obrzęk i zasinienie są niekomfortowe, są one uważane za część procesu gojenia. Po dwóch do trzech tygodni większość pacjentów nie ma już widocznego obrzęku, chociaż niewielki obrzęk może utrzymywać się przez kilka tygodni.

Innym efektem ubocznym powiększania piersi jest skurcz kapsularny, czyli stwardnienie tkanki otaczającej implant. Może on dotyczyć jednego lub obu implantów i powodować obrzęk oraz ból. Problem ten może wystąpić przy każdej operacji. Jest jednak bardziej prawdopodobne, że pojawi się po wystąpieniu krwiaka, infekcji lub krwiaka surowiczego. Chociaż skurcz kapsularny rzadko jest poważny, może wymagać reoperacji.

Inne wpisy:  Najbezpieczniejsza metoda powiększania piersi - odpowiedź lekarza

Oprócz obrzęku i zasinienia, pacjenci mogą odczuwać ból po zabiegu. W celu zminimalizowania tego bólu, pacjentom zaleca się unikanie forsownej aktywności fizycznej i unikanie schylania się w pasie. Jednak ból ten powinien stopniowo zmniejszać się i nie powinien przeszkadzać w codziennym życiu. Obrzęk jest spowodowany uszkodzeniem naczyń krwionośnych w pobliżu miejsca nacięcia. W ciężkich przypadkach krew może zbierać się pod skórą, powodując przebarwienia i dyskomfort.

Obrzęk i zasinienie są normalnymi efektami ubocznymi powiększania piersi i mogą występować do trzech tygodni po zabiegu. Podczas gdy pierwsze kilka dni po operacji spędza się zazwyczaj na odpoczynku i regeneracji, należy pamiętać, że organizm potrzebuje czasu na wyleczenie. Zrównoważona dieta jest niezbędna do powrotu do zdrowia po operacji powiększenia piersi. Unikaj nadmiernego spożycia soli i płynów, które mogą pogorszyć obrzęk i zasinienie. Należy również spożywać pokarmy bogate w witaminę K, ponieważ pomaga ona zagęścić krew i zmniejszyć ryzyko powstawania siniaków i dalszego krwawienia.

W mniej niż jednym na tysiąc zabiegów powiększania piersi, pacjenci mogą doświadczyć infekcji. Infekcja ta najprawdopodobniej rozwinie się dwa do trzech tygodni po zabiegu. Infekcje objawiają się jako opuchnięte, wrażliwe i czerwone obszary. Pacjentki mogą również odczuwać wydzielinę z rany, złe samopoczucie i podwyższoną temperaturę. Jeśli zakażenie jest łagodne, może ustąpić samoistnie lub może być poważne i wymagać leczenia antybiotykami.

Implanty piersi przeszkadzają w badaniach przesiewowych w kierunku raka

Pacjentki z implantami piersi często wymagają specjalnej uwagi, jeśli chodzi o badania przesiewowe w kierunku raka. Chociaż implanty piersi są powszechnym zabiegiem kosmetycznym, mogą przeszkadzać w niektórych badaniach przesiewowych, w tym mammografii. Gęsta warstwa tkanki otaczająca implant może utrudniać lekarzowi uzyskanie wyraźnego obrazu. W takich przypadkach lekarze mogą zlecić dodatkowe badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny lub USG.

Liczba kobiet decydujących się na implanty piersi gwałtownie rośnie, co skłoniło badaczy do zastanowienia się, czy urządzenia te mają wpływ na mammografię. Podczas badania mammograficznego implant pojawia się jako lita biała masa, która zasłania tkankę piersi. Aby dowiedzieć się, czy implanty zakłócają wyniki mammografii, badacze przeanalizowali obszerną bazę danych wyników mammografii z siedmiu regionalnych rejestrów mammograficznych.

Inne wpisy:  Powiększanie piersi kwasem hialuronowym

Niektóre badania sugerowały związek między implantami piersi a chłoniakiem anaplastycznym z dużych komórek (ALCL), rzadkim rodzajem nowotworu układu odpornościowego. Nie przeprowadzono jednak wystarczającej liczby badań, aby stwierdzić, czy implanty przyczyniają się do rozwoju tego schorzenia. Dlatego potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy implanty piersi przeszkadzają w badaniach przesiewowych w kierunku raka, czy też nie.

Implanty piersi są jednym z najbardziej popularnych zabiegów kosmetycznych w Stanach Zjednoczonych. Około 500 000 Amerykanek podda się w tym roku tej operacji. Wiele kobiet martwi się, że implanty mogą zakłócać badania przesiewowe, co może skutkować opóźnieniem diagnozy. Jednak większość badań wykazuje mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi wśród kobiet z powiększeniem piersi.

Mammografia jest najlepszym narzędziem do wczesnego wykrywania raka piersi, a implanty piersi nie są tu wyjątkiem. Regularne badania mammograficzne są ważne dla kobiet z implantami, ponieważ mogą one wykryć problemy, takie jak przeciekanie lub pęknięcie. Proces uzyskania mammografii z implantami piersi jest podobny do tego dla kobiet bez implantów piersi. Jednak kobiety powinny skonsultować się z lekarzem przed zdecydowaniem się na tę procedurę.

Zarówno mammografia, jak i rezonans magnetyczny są badaniami diagnostycznymi, które wcześnie wykrywają raka piersi, a w wielu przypadkach postawiona w porę diagnoza może zapobiec konieczności wykonania mastektomii. National Cancer Institute zaleca, aby kobiety poddawały się mammografii co jeden do dwóch lat. Samobadanie jest również dobrym sposobem na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w tkance piersi.

Czas rekonwalescencji

Okres rekonwalescencji po operacji powiększenia piersi trwa od czterech do sześciu tygodni, w zależności od zabiegu chirurgicznego. W tym czasie ważne jest, aby ograniczyć aktywność fizyczną i unikać wywierania zbyt dużego nacisku na piersi. Inne objawy, których należy się spodziewać w tym czasie to bolesność, zasinienie i zmęczenie. Ponadto możesz odczuwać ucisk w klatce piersiowej i utratę wrażliwości piersi. Ważne jest również, aby dobrze wypoczywać i dużo się wysypiać.

Inne wpisy:  Jak długo trwa okres rekonwalescencji po operacji powiększenia piersi?

Większość pacjentek jest w stanie powrócić do pracy po tygodniu lub kilku tygodniach od zabiegu. Jednak dokładny czas rekonwalescencji zależy od rodzaju operacji i rodzaju użytych implantów. Większość kobiet może powrócić do lekkiej aktywności w ciągu siedmiu dni od zabiegu, jednak pacjentki powinny unikać forsownych zajęć. Może to potrwać dłużej, jeśli pracujesz w wymagającej fizycznie pracy, takiej jak podnoszenie ciężarów.

Powiększanie piersi może poprawić samoocenę i kształt ciała kobiety, jednak ważne jest, aby po zabiegu unikać forsownych aktywności. Zbyt duże piersi mogą powodować ból pleców, dlatego ważne jest, aby poświęcić czas na odpoczynek. Po zabiegu można wrócić do nieuciążliwej pracy i szkoły. Jednak przez pierwsze dwa do trzech tygodni należy unikać forsownych zajęć.

Po zabiegu będziesz musiał przyjmować określone leki i stosować się do zaleceń lekarza. Chirurg udzieli Ci również wskazówek, jak dbać o nowe piersi. Mogą one obejmować środki przeciwbólowe i antybiotyki. Konieczne będzie również noszenie przez cały czas biustonoszy podtrzymujących. Najlepiej jest również unikać forsownych ćwiczeń do czasu wizyty kontrolnej. Przez pierwsze kilka dni może być potrzebny opiekun.

Operacja powiększenia piersi jest zabiegiem powszechnym, ale należy wiedzieć, że istnieją powikłania. Jest to zabieg chirurgiczny i będzie występował ból i krwawienie. Na szczęście powikłania są rzadkie i nie zdarzają się często. Twój chirurg powie Ci, czego możesz się spodziewać, a Ty powinnaś być świadoma możliwych komplikacji w okresie rekonwalescencji.

Czas rekonwalescencji po operacji powiększania piersi jest niezbędny dla uzyskania najlepszych rezultatów, ale może być również długi. Zrozumienie, czego można się spodziewać, pomoże Ci zaplanować aktywność fizyczną, wydarzenia i harmonogram pracy w tym czasie.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *