Niedoczynność tarczycy a drugi podbródek, co musisz wiedzieć

Paulina Bagała
Paulina Bagała 25/02/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/09/28 at 10:50 AM
Czy operacja podwójnego podbródka długo się goi?

Jeśli zauważysz u siebie drugi podbródek, ważne jest, abyś zbadał go u lekarza. Ten stan może być oznaką głębszego stanu zdrowia. W tym artykule omówimy objawy i przyczyny tego stanu, a także sposoby diagnozowania i leczenia.

Przyczyny

Jedną z najczęstszych medycznych przyczyn obrzęku pod brodą jest niedoczynność tarczycy, choroba, która jest powszechnie związana z przyrostem masy ciała. Niedoczynność tarczycy może powodować zwiotczenie skóry i złogi tłuszczu pod kością szczęki, co powoduje wiszące jowls. Stan ten może również prowadzić do powstania drugiego podbródka.

Tarczyca jest główną przyczyną podwójnego podbródka, ale stan ten może być również spowodowany przez różne schorzenia. Hormony tarczycy regulują metabolizm i wykorzystanie energii przez komórki w organizmie. Niedoczynna tarczyca może również powodować obrzęk gruczołów limfatycznych na szyi. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niedoczynność tarczycy, lekarz może zalecić badania krwi, aby określić, czy masz ten stan. Badanie tarczycy wykryje hormony TSH i T4 we krwi, co może pomóc w ustaleniu, czy masz ten stan.

Inną częstą przyczyną drugiego podbródka jest przewlekła infekcja w gruczołach ślinowych. To zapalenie może prowadzić do obrzmiałej szyi i twarzy. Inne warunki medyczne, które powodują ten stan to przewlekłe zapalenie zatok, powiększone węzły chłonne lub zaburzenia pracy nerek. Drugi podbródek może być również spowodowany przez chorobę podstawową zwaną zespołem Cushinga. W tym stanie organizm produkuje nadmierne ilości kortyzolu, co może prowadzić do podwójnego podbródka. Oprócz obrzęku, może to również prowadzić do rozwoju kamieni ślinianek. Wreszcie, drugi podbródek może być spowodowany zaburzeniem genetycznym.

Inne wpisy:  Czy istnieje krem na podwójny podbródek?

Objawy

Jeśli kiedykolwiek zauważyłaś obrzęk pod brodą, możesz mieć niedoczynność tarczycy. Jest to powszechne schorzenie, którego głównym objawem jest wzrost wagi. Tarczyca jest odpowiedzialna za przetwarzanie produktów odpadowych organizmu, ale kiedy nie funkcjonuje prawidłowo, może powodować inne niepożądane skutki. Jednym z takich rezultatów jest rozwój drugiego podbródka, który jest często określany jako wiszące podgardle. Niedoczynność tarczycy może również powodować zwiotczenie skóry poniżej kości szczęki i przyrost masy ciała na całym ciele.

Niedoczynność tarczycy może również prowadzić do chorób układu krążenia, ponieważ może powodować podwyższony poziom cholesterolu LDL. Twój lekarz pierwszego kontaktu będzie w stanie doradzić Ci ewentualne leczenie lub leki na te problemy. Jeśli obawiasz się, że możesz mieć zaburzenia tarczycy, zapytaj swojego lekarza o oznaki i objawy.

Inne wpisy:  Jaki makijaż wybrać, aby zamaskować drugi podbródek

Drugi podbródek jest często wynikiem dodatkowego tłuszczu wokół kości szczękowej. Tłuszcz ten może zatykać układ limfatyczny i powodować, że skóra pod szczęką obwisa i wypełnia się nadmiarem tłuszczu. Wątroba normalnie usuwa ten materiał, ale niedoczynna tarczyca może spowodować obrzęk gruczołów limfatycznych, powodując drugi podbródek.

Leczenie

Jeśli zauważyłeś nieestetyczny podwójny podbródek, być może cierpisz na niedoczynność tarczycy. Zaburzeniu temu często towarzyszy nagły przyrost wagi. Na szczęście istnieje kilka dostępnych metod leczenia. Zabiegi chirurgiczne obejmują operacje liftingu szyi, które usuwają nadmiar skóry i napinają mięśnie szyi. Wyniki tych procedur są zwykle zauważalne w ciągu kilku miesięcy. Jednak te procedury mają kilka zagrożeń, w tym krwawienie i siniaki.

Pierwszym krokiem w leczeniu jest badanie fizykalne. Lekarz sprawdzi czynność tarczycy, aby upewnić się, że funkcjonuje ona prawidłowo. Jeśli zauważysz zmiany w swojej tarczycy, powiedz o tym jak najszybciej swojemu lekarzowi. Upewnij się również, że otrzymujesz dużo ćwiczeń i ograniczasz poziom stresu. Twoja dieta powinna zawierać dużo owoców, warzyw i fasoli. Pomocne może być również przyjmowanie suplementów diety.

Inne wpisy:  Ile kosztuje zabieg usunięcia podwójnego podbródka?

Drugi podbródek może być oznaką ukrytego problemu medycznego. Wiele osób cierpi na schorzenie, które powoduje, że noszą dodatkowy tłuszcz na szyi. Inną częstą przyczyną jest genetyka. Niektórzy ludzie rodzą się z dodatkowymi podbródkami.

Diagnoza

Objawy niedoczynności tarczycy obejmują suchą skórę, drobne linie i zmarszczki. Ponadto, stan ten może powodować przyspieszone starzenie się. Jeśli doświadczasz tych objawów, skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć inne schorzenia. W tym artykule omówimy niektóre możliwe przyczyny i możliwości leczenia.

Niedoczynność tarczycy jest spowodowana niedoczynnością gruczołu tarczowego, który produkuje niewystarczającą ilość hormonów tarczycy, spowalniając funkcje życiowe organizmu. Jest ona powszechna u osób starszych i dotyczy około 10 procent kobiet. Bardzo ciężka postać niedoczynności tarczycy znana jest jako obrzęk śluzowaty. W łagodniejszych formach, niedoczynność tarczycy jest spowodowana tymczasowym zapaleniem gruczołu tarczowego.

Do innych objawów należy cienkość brwi i zwiotczała skóra. Osoba cierpiąca na niedoczynność tarczycy może również przybierać na wadze, co może prowadzić do zwisających podgardli. Oprócz obwisłej skóry, tłuszcz gromadzi się poniżej kości szczęki. Niedoczynna tarczyca może spowodować obrzęk gruczołów chłonnych i przyczynić się do powstania podwójnego podbródka.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *