Jak wyrównać koloryt skóry dłoni

Agata Dojada
Agata Dojada 26/04/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/09/28 at 10:50 AM
Jak wyrównać koloryt skóry dłoni

Podczas gdy zmiany zachowań i naturalne składniki mogą być pomocne w poprawieniu tonu skóry, niektórzy ludzie mogą potrzebować konsultacji z dostawcą opieki zdrowotnej lub specjalistą od pielęgnacji skóry, aby uzyskać najbardziej odpowiednie leczenie. Może to być choroba podstawowa, którą należy się zająć. Jeśli domowe środki nie zadziałały przez ponad miesiąc, dermatolog może pomóc.

Złuszczanie

Złuszczanie w celu wyrównania tonu skóry na dłoniach można wykonać za pomocą kilku różnych metod. Podczas gdy regularne nawilżanie jest ważne, samo to nie wystarczy. Złuszczanie pomaga usunąć martwe komórki skóry i wyrównać jej koloryt. Złuszczanie powinno być wykonywane co najmniej raz w tygodniu.

Możesz użyć delikatnej ściereczki i łagodnego chemicznego środka złuszczającego, aby usunąć martwe komórki skóry. Bardziej agresywne złuszczanie może być konieczne, jeśli Twoja skóra jest tłusta, gruba lub wrażliwa. Zbyt częste złuszczanie może jednak sprawić, że skóra będzie wyglądać na suchą lub zaczerwienioną. Dermatolog może ocenić rodzaj Twojej skóry i zalecić odpowiednią metodę złuszczania.

Złuszczanie poprawia również penetrację produktów do pielęgnacji skóry. Twoja skóra będzie lepiej wchłaniać wysokiej jakości składniki produktów pielęgnacyjnych, gdy pory będą czyste i niezatkane. Zapobiega to również powstawaniu suchych plam i stanów zapalnych. Może wyrównać koloryt skóry i poprawić jej ogólną strukturę.

Aby uzyskać dodatkową pomoc, możesz użyć roztworu miejscowego zawierającego witaminę C lub zastosować naturalny środek zawierający witaminę C i niacynę. Obie witaminy pomagają zmniejszyć produkcję melaniny i uzyskać bardziej wyrównany koloryt skóry. Należy jednak pamiętać, że serum z witaminą C szybko się utlenia i traci swoją skuteczność. Ponadto kwas askorbinowy nie jest w stanie przeniknąć przez wypełnione olejem pory.

Złuszczanie pomaga usunąć martwe komórki skóry i odsłonić znajdującą się pod nimi zdrową skórę. Na rynku dostępnych jest wiele produktów złuszczających, ale najlepsze podejście to takie, które łączy w sobie zarówno mechaniczne, jak i chemiczne środki złuszczające.

Inne wpisy:  Czy kwas pomaga na przebarwienia skóry na dłoniach?

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy to popularny środek złuszczający do rąk. Należy jednak zachować ostrożność: może on powodować podrażnienia, a nawet przebarwienia. Z tego powodu lepiej wybrać łagodniejszy kwas niż mocniejszy.

Produkty z kwasem glikolowym dostępne są w postaci kremów typu „rinse-off” lub „leave-on”. Należy je stosować raz do trzech razy w tygodniu. Zawsze należy pamiętać o stosowaniu przy nich filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ mogą powodować wrażliwość. Ponadto najlepiej stosować te produkty na noc, a przed wyjściem na słońce nakładać krem z filtrem.

Oprócz minimalizowania wyglądu linii i zmarszczek, kwas glikolowy pomaga zmniejszyć pigmentację i poprawić obrót komórkowy. Poprawia również nawilżenie skóry. W rezultacie skóra staje się bardziej miękka, gładka i wygląda młodziej. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób z szorstką, łuszczącą się skórą. Dzieje się tak dlatego, że sucha skóra musi pozbyć się starych płatów i uzupełnić nowe.

Jeśli obawiasz się ryzyka związanego z kwasem glikolowym, najpierw skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia. Większość produktów OTC jest bezpieczna w użyciu, ale pamiętaj, aby sprawdzić stężenie kwasu w produkcie przed jego zakupem. Pamiętaj również o sprawdzeniu u producenta listy składników produktu, aby upewnić się, że został on wyprodukowany z organicznej trzciny cukrowej.

Kwas glikolowy jest alfa-hydroksykwasem i występuje naturalnie w owocach i trzcinie cukrowej. Ten związek chemiczny pomaga skórze, uwalniając wiązania między powierzchniowymi martwymi komórkami i zachęcając nowe komórki do przemieszczania się na powierzchnię. Proces ten znany jest jako eksfoliacja.

Zabieg laserowy

Jeśli zauważyłaś nierówny koloryt skóry na dłoniach, zabieg laserowy może Ci pomóc. Zabieg ten wykorzystuje laser do odparowania wierzchnich warstw skóry, co pobudza skórę do regeneracji nowych komórek. Zabieg może trwać od dwóch do czterech sesji, w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości.

Inne wpisy:  Czy krem Nivea pomaga na przebarwienia skóry?

Przed poddaniem się zabiegowi laserowemu mającemu na celu wyrównanie kolorytu skóry rąk, należy skonsultować się z lekarzem. Może on przepisać Ci miejscowe retinoidy, aby przygotować skórę do zabiegu. Może być również wymagane zaprzestanie palenia na co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem. Chociaż większość pacjentów dobrze wraca do zdrowia, istnieje kilka zagrożeń związanych z tym zabiegiem.

Przed zdecydowaniem się na zabieg laserowy należy skonsultować się z dermatologiem posiadającym certyfikat. Wynika to z faktu, że nie wszystkie odcienie skóry reagują na lasery w ten sam sposób. Dermatolog może pomóc w określeniu rodzaju lasera, który jest odpowiedni dla Twojego koloru skóry. Dermatolog może użyć skali Fitzpatricka, aby ocenić reakcję skóry na światło ultrafioletowe.

Procedura zazwyczaj obejmuje użycie lasera frakcyjnego resurfacingowego, który działa poprzez tworzenie kolagenu w obrębie skóry. Powoduje on również złuszczanie powierzchni skóry. Ponieważ lasery te są stosunkowo silne, mogą powodować zaczerwienienie i obrzęk przez kilka dni. Niektórzy pacjenci doświadczają złuszczania i pęcherzy przez trzy do czterech tygodni po zabiegu. Po tym czasie zabieg jest na ogół bezpieczny, a wszelkie zaczerwienienia będzie można zakryć.

Zmiany hormonalne

Ciąża nie jest jedynym powodem hiperpigmentacji na dłoniach. Niektóre kobiety rozwijają ten stan z innych powodów, w tym hormonów, ekspozycji na słońce i genetyki. Peelingi chemiczne i kremy mogą wyrównać koloryt skóry i zmniejszyć widoczność melasmy.

Nierówna skóra to powszechny problem. Istnieje 150 różnych genów, które kontrolują pigmentację skóry. Melanina jest produkowana przez melanocyty i dostarczana na powierzchnię skóry przez keratynocyty. Na zabarwienie skóry wpływa również produkcja i funkcjonowanie fibroblastów, które pomagają tworzyć tkanki łączne i kolagen w odpowiedzi na uszkodzenia skóry.

Zmiany hormonalne mogą wpływać na zdrowie skóry, co jest ważne, ponieważ skóra jest oknem na ciało. Symptomy zaburzeń równowagi hormonalnej mogą być wykryte przez dermatologa poprzez pobranie próbek skóry i wykonanie badań laboratoryjnych. Naukowcy wciąż uczą się o tym, jak hormony wpływają na zdrowie skóry. Jednak faktem jest, że hormony odgrywają ważną rolę w wielu powszechnych schorzeniach skóry.

Inne wpisy:  Co stosować na przebarwienia skóry

Brak snu

Brak snu może wpływać na tonację dłoni i twarzy. Przepływ krwi do skóry jest zmniejszony, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości snu. Może to powodować, że twarz wydaje się bledsza i powoduje zmarszczki mimiczne. Brak snu może również uszkodzić skórę. Osoby, które nie mają wystarczającej ilości snu, zgłaszają również opadające kąciki ust i opuchnięte oczy.

Brak snu wpływa również na zdrowie i socjalizację danej osoby, co może wpływać na jej ogólną atrakcyjność. Może również wpływać na ich wiarygodność. Osoby, którym brakuje snu, są często mniej atrakcyjne i są mniej godne zaufania niż osoby, które się wysypiają. Niedobór snu zwiększa również ryzyko zachorowania, co może prowadzić do trądziku, przebarwień skóry i nie tylko. Uzyskanie odpowiedniej ilości snu jest ważne dla zdrowego stylu życia i szczęśliwego nastroju.

Oprócz wyglądu skóry, brak snu może również wpływać na układ odpornościowy. Gdy jesteśmy pozbawieni snu, kortyzol, hormon powodujący pęcznienie naczyń krwionośnych, zmniejsza zdolność organizmu do produkcji kolagenu, głównego składnika naprawy skóry. Gdy brakuje nam snu, nasza skóra jest również podatna na wysypki, a to może sprawić, że dłonie wyglądają na bledsze niż są w rzeczywistości.

Pomimo tych obiecujących wyników, potrzebne są przyszłe prace, aby określić, czy efekty te utrzymują się w różnych grupach etnicznych i kulturach. Ze względu na indywidualne różnice w sposobie postrzegania atrakcyjności przez ludzi, wyniki te powinny zostać powtórzone na szerszej grupie badanych.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *