Czy usunięcie Varicocele jest bezpieczne?

Agata Dojada
Agata Dojada 15/05/2022
Ostatnia aktualizacja 2024/03/25 at 12:26 AM
Czy usunięcie Varicocele jest bezpieczne?

W procedurze usuwania varicocele, lekarz wprowadza cienki cewnik przez żyłę w okolicy pachwiny. Barwnik kontrastowy jest wstrzykiwany przez cewnik, aby umożliwić lekarzowi obejrzenie żył i określenie problemu. Następnie lekarz używa cewek lub balonów do zablokowania lub usunięcia żylaka. To przekieruje przepływ krwi do zdrowych żył – Ta sekcja jest wynikiem analizy redakcyjnej portalu https://poradnikipodatnika.pl.

USG moszny

USG moszny jest techniką, która wykorzystuje fale dźwiękowe do robienia zdjęć struktur wewnętrznych. Procedura ta może pomóc określić rozmiar varicocele i kierunek przepływu krwi w mosznie. Może również pomóc w określeniu wielkości guzka jądra. Lekarz może wykorzystać wyniki do oceny żylaka w skali od 0 do 3. Jeśli jest on na tyle duży, że zmienia kształt moszny, jest klasyfikowany jako stopień 3.

Żylakom nie można zapobiec, ale dostępne jest leczenie. Do usunięcia żylaka powrózka nasiennego może być konieczny zabieg chirurgiczny. Zabieg polega na wykonaniu jednocalowego nacięcia w mosznie i zablokowaniu dopływu krwi do żył splotu pampinowego. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Chociaż nie ma konsensusu co do wartości progowej dla varicocele, trzy do czterech milimetrów średnicy żyły są często uznawane za diagnostyczne. Cina i wsp. stwierdzili jednak, że ta górna granica wynosi w rzeczywistości 3,7-3,8 mm, a średnia średnica różniła się w zależności od miejsca pomiaru. Inne badanie przeprowadzone przez Karami i wsp. również wykazało, że lekarze mogli palpacyjnie wyczuć 100% żylaków o średnicy od pięciu do sześciu milimetrów. Ponadto dokonano pomiaru największej żyły jądra podczas manewru Valsalvy.

Żylak to stan, w którym żyły w mosznie ulegają powiększeniu. Są one podobne do żylaków na nogach i rozwijają się w okresie dojrzewania. Wielkość żylaków może rosnąć przez wiele lat. Varicocele zwykle pojawiają się po lewej stronie moszny, ale mogą wystąpić po obu stronach. Objawowe przypadki mogą wpływać na zdolność mężczyzny do rodzenia dzieci lub powodować kurczenie się jąder.

Operacja laparoskopowa

Laparoskopowa varicocelektomia jest mało inwazyjną operacją usuwania żylaków. Jest skuteczna w zakresie poprawy objawowej i charakteryzuje się niskim odsetkiem powikłań. Musi być jednak wykonana dopiero po wykluczeniu innych przyczyn bólu w mosznie. Chociaż rzadko, pacjenci powinni być świadomi ryzyka powstania pooperacyjnego wodniaka de novo.

Inne wpisy:  Usuwanie hemoroidów - jak przygotować się do zabiegu

Laparoskopowa operacja usunięcia żylaków jest minimalnie inwazyjną procedurą, w której chirurg używa małej, elastycznej rurki zwanej laparoskopem do obejrzenia i przecięcia żył. Operacja jest zazwyczaj szybka i bezbolesna, a większość mężczyzn może wrócić do swoich normalnych zajęć tego samego dnia. Czas rekonwalescencji po operacji żylaków wynosi zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni.

Chociaż laparoskopowa operacja usunięcia żylaków jest stosunkowo bezpieczna, jest ona odpowiednia tylko dla pacjentów, którzy cierpią z powodu żylaków o niskim stopniu zaawansowania. Ponieważ zabieg wymaga otwartego nacięcia, pacjenci muszą być dobrze wyselekcjonowani. Metoda ta nie jest zalecana u osób z niskoprocentowym varicocele lub ostrym, promieniującym bólem.

U pacjentów z żylakami dużego stopnia chirurg może zastosować technikę chirurgiczną zwaną embolizacją przezskórną. Procedura ta jest mniej inwazyjna i na ogół daje lepsze wyniki kosmetyczne. Pozwala również na doskonałą kontrolę dotkniętych naczyń. Pacjent może znacznie wcześniej wrócić ze szpitala do domu, co minimalizuje ryzyko wystąpienia wodniaków pooperacyjnych.

Varicocele mogą być odkryte przez pacjenta lub przez lekarza. W niektórych przypadkach schorzenie to zostaje przypadkowo wykryte podczas badania USG jąder lub moszny. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci w młodszym wieku i niebędący w związku małżeńskim są bardziej skłonni do poddania się zabiegowi. Najczęstszą przyczyną poddawania się tej procedury przez pacjentów jest niepłodność.

Przezskórna embolizacja

Przezskórna embolizacja w celu usunięcia i leczenia varicocele jest zabiegiem chirurgicznym, który może być wykonany w warunkach ambulatoryjnych. Podczas tego zabiegu do żyły w pobliżu chorej nogi lub szyi wprowadzany jest niewielki cewnik. Aby upewnić się, że cewnik jest umieszczony prawidłowo, stosuje się kontrolę rentgenowską. Po umieszczeniu cewnika na miejscu, do żylaka wprowadza się maleńkie platynowe lub wykonane ze stali nierdzewnej cewki. Cewki te blokują przepływ krwi z dysfunkcyjnej żyły, podczas gdy zdrowe żyły przejmują kontrolę. Dzięki temu przepływ krwi wraca do normy.

Pierwszym etapem zabiegu jest znieczulenie obszaru, na którym znajduje się żylak. Dokonuje się tego za pomocą znieczulenia miejscowego. W niektórych przypadkach lekarz może również użyć materiału kontrastowego, aby pomóc w uwidocznieniu żyły. Materiał kontrastowy ułatwi pracownikowi służby zdrowia zobaczenie żylaka na zdjęciu rentgenowskim. Następnym krokiem jest umieszczenie środka blokującego. Środek blokujący to mała cewka lub specjalny płyn, który blokuje przepływ krwi w dotkniętej żyle. Po zakończeniu tego procesu cewnik zostaje usunięty. Następnie pacjent otrzyma mały opatrunek zakrywający miejsce wkłucia.

Inne wpisy:  Jaką dietę stosować przy żylakach

Pacjenci wracają do zdrowia po zabiegu w ciągu jednego lub dwóch dni. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten wiąże się z pewnym ryzykiem. Niektóre z tych zagrożeń to uszkodzenie naczynia krwionośnego, zasinienie w miejscu wkłucia oraz zakażenie. Ponadto, środki zatorowe mogą zostać umieszczone w niewłaściwym miejscu i pozbawić normalną tkankę dopływu tlenu. Ponadto u niektórych pacjentów po zabiegu może wystąpić ból w dolnej części pleców i zapalenie żył.

Varicocele jest stosunkowo częstym schorzeniem wśród mężczyzn. Najczęściej występuje w lewym jądrze i często wiąże się z bólem. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około 25% mężczyzn ma to schorzenie. Varicocele jest częstą przyczyną przewlekłego bólu jądra i niepłodności, ale jest uleczalne.

Manewr Valsalvy

Chociaż procedura ta stała się coraz bardziej powszechna, nadal istnieją pewne zagrożenia z nią związane. Na przykład może być związany z niewydolnością serca, chorobą żylną i varicocele. Ponadto może prowadzić do problemów z autonomicznym układem nerwowym. Procedura nie jest zalecana u pacjentów z pewnymi schorzeniami, w tym retinopatią, implantami soczewek wewnątrzgałkowych lub historią chorób serca.

Chociaż zabieg jest skuteczny i ogólnie bezpieczny, pacjenci mogą nie zauważyć zmian przez kilka miesięcy. Wynika to z faktu, że obkurczenie się żylaka może trwać kilka miesięcy. Dodatkowo, pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort pleców po zabiegu. Procedura ta jest jednak mniej inwazyjna niż zabieg chirurgiczny, a jej długoterminowe bezpieczeństwo jest doskonałe.

Zabieg powinien być wykonany dopiero po przeprowadzeniu dokładnych badań. Podczas oceny, lekarz wyczuje powiększone żyły poprzez badanie fizyczne. Lekarz może również wykonać manewr Valsalvy, aby lepiej je zbadać. Manewr Valsalvy może być wykonany w połączeniu z badaniem ultrasonograficznym.

Zabieg może poprawić płodność i zapobiec dalszemu uszkodzeniu jądra. Przed zabiegiem lekarz będzie musiał ocenić czynność jąder i wielkość żylaków. Będzie musiał również przeprowadzić badania krwi i analizę nasienia, aby potwierdzić zakres uszkodzenia. To, czy wazektomia jest właściwa, zależy od ciężkości schorzenia i celów pacjenta.

Inne wpisy:  Czy woda morska jest niebezpieczna dla żylaków?

Chociaż zabieg ten jest bezpieczny, może również prowadzić do powikłań. Może spowodować nieregularny przepływ krwi w powrózku nasiennym, który jest naczyniem krwionośnym odprowadzającym krew z serca. Ta wada zastawki może prowadzić do varicocele, co powoduje, że krew gromadzi się w jednym obszarze. Może to również powodować niepłodność.

Nawrót żylaków po operacji

Nawrót żylaków po operacji jest częstym powikłaniem. Szanse na nawrót zależą od wieku pacjenta, zastosowanej techniki, ciężkości pierwotnego żylaka i czasu obserwacji. W jednym z badań oceniano różne metody leczenia nawrotu żylaków u niepłodnych mężczyzn.

Mikrochirurgiczna embolizacja żylaków jest jedną z opcji leczenia nawrotów. Podczas zabiegu wąska rurka jest wprowadzana do żyły na szyi lub w pachwinie. Zabieg może spowodować niewielkie krwawienie i zasinienie po zabiegu. Siniaki zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Inne skutki uboczne tej procedury obejmują tępy ból w okolicy pachwiny. W niektórych przypadkach jednak, varicocele mogą nawracać po embolizacji.

W jednym z badań częstość nawrotów wahała się od 0% do 35%. Mimo że wskaźniki te różniły się znacznie, autorzy badania zasugerowali, że refluks z żylaka do żył pozawieńcowych może zwiększać ryzyko nawrotu. Ustalenie to stało się od tego czasu przedmiotem znacznej dyskusji.

Nawrót żylaków powrózka nasiennego po zabiegu operacyjnym jest głównym problemem w leczeniu niepłodności. W jednym z badań porównano dwie grupy pacjentów po zabiegu varicocelektomii. Stwierdzono w nim, że nawrót varicocele wiązał się ze zmniejszonym odsetkiem ciąż i obniżeniem parametrów nasienia.

W innym badaniu u 15 pacjentów wystąpił nawrót varicocele po naprawie chirurgicznej. Chorzy ci byli w wieku od 12 do 42 lat i mieli różne początkowe leczenie i wskazania do operacji. Przedoperacyjną angiografię wykonano u 11 pacjentów. Siedmiu z nich miało drożne żyły wewnętrzne spermatyczne. Kolejnych 4 pacjentów miało poszerzone żyły wewnętrzne spermatyczne, pomimo braku dowodów na to w angiografii.

Chociaż podejście pachwinowe wiąże się z większym ryzykiem nawrotu varicocele, to podejście podpachwinowe wiąże się z mniejszym ryzykiem. Powodem tego jest fakt, że podczas operacji żylaków powrózka nasiennego podwiązano żyły zewnętrzne. Spowodowało to zwiększenie przepływu krwi żylnej.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *