Co oznaczają przebarwienia skóry w ciąży?

Paulina Bagała
Paulina Bagała 28/06/2022
Ostatnia aktualizacja 2023/12/19 at 6:42 PM
Co oznaczają przebarwienia skóry w ciąży?

Przebarwienia skóry w ciąży mogą być spowodowane kilkoma różnymi przyczynami. Jest to szczególnie powszechne na twarzy, ale może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. Może być również spowodowane przez tarcie lub ekspozycję na światło słoneczne. Inną częstą przyczyną jest linea nigra. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przebarwieniach skóry w ciąży.

ostuda

Ostuda i pigmentacja skóry w czasie ciąży są powszechne i nie muszą być powodem do niepokoju. Kobiety w ciąży powinny starać się nie przebywać na słońcu tak często, jak to możliwe. Promienie ultrafioletowe (UV) są silne nawet w pochmurne dni i powodują produkcję melaniny. Ochrona przeciwsłoneczna i przykrywanie odsłoniętej skóry kapeluszem to dwa sposoby na uniknięcie powstawania ciemnych plam.

Hormony ciążowe również wpływają na skórę. Zwłaszcza wysoki poziom estrogenów prowadzi do zwiększonej produkcji melaniny. Ciąża może spowodować przyciemnienie skóry, ponieważ melasma jest spowodowana zwiększoną aktywnością hormonów stymulujących melanocyty w organizmie. Ostuda jest zazwyczaj bardziej zauważalna u ciemniejszych kobiet – Ten cytat jest wyrazem dociekań ekspertów portalu Zdrowie i TY – Portal o zdrowiu. Może rozwinąć się na każdym etapie ciąży, ale zwykle zaczyna się w drugim lub trzecim trymestrze. Nasilenie przebarwień zależy od koloru skóry, etapu ciąży i pory roku. Jeśli zauważysz zmiany na swojej skórze podczas ciąży, pamiętaj, aby omówić z lekarzem możliwości leczenia.

Ostuda może pojawić się po obu stronach twarzy, w tym na klatce piersiowej, oraz w innych miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych. Nie jest to bolesne, ale może być nieestetyczne. Na szczęście ostuda zanika po okresie połogu. Jeśli masz ciemną skórę, powinnaś zwrócić się do lekarza, aby ustalić, czy ostuda jest spowodowana infekcją bakteryjną czy grzybiczą.

Chociaż większość zmian skórnych w czasie ciąży jest związana ze zmianami hormonalnymi w organizmie, niektóre z nich mogą być uznane za nieprawidłowe lub związane z chorobą. Matka powinna omówić ze swoim lekarzem wszelkie zmiany, zwłaszcza nieregularne brzegi i znamiona w kolorze patriotycznym. Te zmiany skórne mogą wpływać na zdrowie zarówno matki, jak i dziecka.

melasma

Melasma jest częstym przebarwieniem skóry, które dotyka wiele kobiet w ciąży. To schorzenie skóry, znane również jako ostuda, nie jest szkodliwe dla dziecka ani dla matki, ale może być krępujące dla kobiet. Stan ten jest spowodowany zwiększoną produkcją melaniny, substancji odpowiedzialnej za zabarwienie skóry. Około 50% do 70% kobiet doświadczy melasmy podczas ciąży.

Inne wpisy:  Przebarwienia skóry u dzieci - co to znaczy

Jeśli jesteś w ciąży i masz melasmę, skonsultuj się z lekarzem i omów opcje leczenia. Lekarz może zalecić peelingi chemiczne, zabiegi laserowe lub kremy wybielające. Nie powinnaś jednak oczekiwać natychmiastowych rezultatów, więc powinnaś być cierpliwa. Często przebarwienia skóry poprawiają się po porodzie.

Melasma ciążowa może pojawić się jako płaskie, ciemne plamy na twarzy. Często są one mylone z piegami lub plamami starczymi. Często ciemnieją latem i rozjaśniają się zimą. Te zmiany skórne nie są szkodliwe, ale mogą być trudne do leczenia i mogą być oznaką podstawowych problemów, którymi należy się zająć.

Możesz zminimalizować występowanie melasmy poprzez noszenie odzieży ochronnej i unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Ochrona przed słońcem jest szczególnie ważna, jeśli masz genetyczne predyspozycje do wystąpienia melazmy. Ponadto należy pamiętać o odpowiedniej ilości snu i odżywczej diecie.

Chociaż istnieje kilka różnych przyczyn melasmy i przebarwień skóry w czasie ciąży, główną przyczyną są zmiany hormonalne. Hormon estrogen zwiększa produkcję pigmentu w komórkach skóry, czyniąc je bardziej wrażliwymi na słońce. Ekspozycja na słońce może również zwiększyć intensywność melasmy i pogorszyć jej stan.

Striae gravidarum

Striae gravidarum to częste przebarwienie skóry, które występuje u 50% do 90% kobiet w ciąży. Jest ono spowodowane oddzieleniem tkanek łącznych pod skórą. Podczas ciąży macica rozszerza się, a naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, co powoduje przerwanie włókien kolagenu i elastyny. To z kolei prowadzi do powstania białawych, przypominających blizny pasm. Objawy rozstępów mogą obejmować swędzenie i zaczerwienienie.

Wysypka skórna Striae gravidarum jest zwykle nienowotworowa i może pojawić się po porodzie. Chociaż może być nieprzyjemna, nie jest niebezpieczna dla płodu i może być odwracalna. Objawy zazwyczaj ustępują w ciągu 48-72 godzin. Jeśli jednak zmiany utrzymują się lub powiększają, mogą wymagać leczenia.

Wygląd histologiczny rozstępów gravidarum jest podobny do rozstępów distensae, ale ich wygląd różni się w zależności od wieku zmian. Aktywne zmiany składają się głównie z drobnych włókien elastycznych, natomiast w starszych zmianach występuje mniej kolagenu w górnej części skóry właściwej. Biopsja przebarwienia skóry SG wykazuje dezorganizację sieci włókien elastycznych, z fibrylami wzbogaconymi w tropoelastynę.

Inne wpisy:  Czy aloes jest skuteczny na przebarwienia skóry?

Chociaż możesz nie być w stanie zapobiec wystąpieniu przebarwień skóry striae gravidarum w czasie ciąży, ważne jest, abyś wiedziała, że znamiona będą blednąć. Choć nie znikną całkowicie, z czasem rozjaśnią się, zmieniając kolor z czerwonego na srebrny lub biały. Na szczęście istnieją zabiegi, które mogą zmniejszyć wygląd rozstępów po ciąży.

Istnieje kilka powodów, dla których skóra kobiety może się przebarwić podczas ciąży. Wysoki poziom hormonów w ciąży powoduje, że komórki produkujące pigment wytwarzają więcej pigmentu niż normalnie. Te zmiany w pigmentacji skóry nie zawsze są powodem do niepokoju, ale są częstym problemem.

Linea nigra

Linea nigra to częste przebarwienie skóry, które pojawia się w czasie ciąży. Ta przyciemniona skóra pojawia się na talerzu piersiowym i w okolicy łonowej. Linea nigra występuje, gdy hormony w organizmie powodują, że komórki skóry produkują więcej melaniny niż normalnie. Ta pigmentacja zwykle zanika po urodzeniu dziecka. Zazwyczaj pojawia się w drugim trymestrze i może występować obok innych obszarów pigmentowanych na skórze, takich jak melasma.

Linea nigra zwykle znika po porodzie, choć u niektórych kobiet występuje przez dłuższy czas po karmieniu piersią. Jest to całkowicie normalne, że linea nigra zanika, ale może pojawić się ponownie, jeśli później ponownie zajdziesz w ciążę. Jeśli powróci, musisz wiedzieć, że jest to całkowicie normalne podczas ciąży i nie zaszkodzi Twojemu dziecku.

Istnieją naturalne środki zaradcze na linea nigra, które mogą pomóc Ci pozbyć się przebarwień i sprawić, że linea nigra nie powróci. Dodatkowo możesz wypróbować kilka domowych sposobów na rozjaśnienie linea nigra. Niektóre kobiety uważają nawet, że linea nigra jest oznaką zdrowej ciąży.

A linea nigra to powszechne przebarwienie skóry, które pojawia się u większości kobiet w ciąży. Chociaż nigdy nie jest ono całkowicie czarne, jest ciemne i może występować w górnej lub dolnej części brzucha. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) zaleca, aby kobiety w ciąży uważnie obserwowały swoją skórę pod kątem oznak i objawów tego problemu.

Inne wpisy:  Jakie są efekty zabiegu wyrównującego koloryt skóry?

Najlepszym sposobem leczenia linea nigra jest unikanie ekspozycji na słońce. Stosowanie miejscowo retinolu lub kremu wybielającego może pomóc wyblaknąć przebarwionej skórze. Inną skuteczną metodą jest zakrywanie brzucha ubraniem, aby chronić go przed szkodliwymi promieniami UV.

Melanocytoza skórna

Melanocytoza skórna, czyli przebarwienia skóry, jest stanem nabytym, który pojawia się w czasie ciąży. Charakteryzuje się często niewyczuwalnymi plamami niebieskiej lub szarej skóry. Plamy te mogą również występować jako dyskretne brązowe plamy na skórze. Objawy te pojawiają się po raz pierwszy w pierwszym trymestrze ciąży. Biopsja skóry wykazuje, że obszary dotknięte chorobą składają się głównie z melanocytów.

Innym rodzajem melanocytozy skórnej jest stan skóry znany jako plamy mongolskie. Dotyka ona dzieci z ciemnoskórych grup etnicznych i jest powszechnie związana z wrodzonymi wadami rozwojowymi. Przebarwienia te mogą być małe lub duże i obejmować 5% lub więcej powierzchni ciała. Plamy te zwykle bledną do drugiego roku życia dziecka.

Stan ten jest spowodowany kombinacją zmian w fizjologii skóry. Czynnikiem sprzyjającym może być znaczny wzrost produkcji estrogenów i progesteronu podczas ciąży. Innym czynnikiem może być zwiększone rozmieszczenie melanocytów. Rozszerzenie tych komórek może powodować nietypowe wzory pigmentacji.

Zmiany w organizmie związane z ciążą mogą prowadzić do różnych dermatoz, w tym atopowego zapalenia skóry, łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy i zakażenia wirusem opryszczki narządów płciowych.

Związana z ciążą lizosomalna choroba spichrzeniowa jest kolejną rzadką przyczyną melanocytozy skórnej. Te dwa zaburzenia mają wspólny genetyczny czynnik ryzyka. Mimo że występują rzadko, często charakteryzują się niebieskimi przebarwieniami skóry. Ich ciężkość zależy od lokalizacji i przebiegu.

Duże CMN mogą być związane z przemijającymi owrzodzeniami lub nadżerkami, które goją się w ciągu kilku dni lub tygodni. Dużym CMN mogą również towarzyszyć szybko rosnące „guzki proliferacyjne”, które naśladują czerniaka. W takim przypadku należy skonsultować się z dermatopatologiem posiadającym doświadczenie w zakresie zmian barwnikowych, ponieważ błędne rozpoznanie może prowadzić do niepotrzebnej operacji.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *