Jak powstają żylaki żołądka

Martyna Szyszka
Martyna Szyszka 10/08/2022
Ostatnia aktualizacja 2024/04/15 at 9:30 AM
Jak powstają żylaki żołądka

Jeśli cierpisz na żylaki żołądka, prawdopodobnie zastanawiałeś się, jak powstają. Ten artykuł zawiera informacje na temat objawów, przyczyn, diagnostyki i leczenia tego stanu. Istotne jest, abyś zrozumiał, jak ten stan wpływa na organizm i jego funkcje.

Objawy

Istnieje wiele objawów związanych z żylakami żołądka. Chociaż ich częstość występowania nie jest znana, żylaki żołądka są bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać. Żyły te są bardzo wrażliwe i mogą pęknąć nawet przy najmniejszym nacisku, powodując obfite krwawienie wewnętrzne. Najczęstszym objawem są smoliste stolce, ale krwawienie może również powodować zawroty głowy i wstrząs. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza – Cytat jest odzwierciedleniem pracy redakcji serwisu Słodki Poradnik.

Istnieje kilka metod leczenia dostępnych dla żylaków żołądka, w tym leczenie chirurgiczne. Chirurg może wykonać zabieg o nazwie TIPS w celu zmniejszenia nadmiernego ciśnienia i zmniejszenia ryzyka przyszłego krwawienia. Procedura polega na wstrzyknięciu środka sklerotyzującego przez mikrokateter. W niektórych przypadkach stosuje się lek podawany dożylnie w celu zablokowania żyły i obniżenia ciśnienia krwi.

Ciężka choroba wątroby i stałe spożywanie alkoholu mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia żylaków żołądka. Powiększone żyły na przełyku mogą pęknąć i krwawić. Ten rodzaj krwawienia stanowi nagły przypadek medyczny i może prowadzić do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby.

Jeśli wystąpi krwawienie, lekarze mogą zasugerować endoskopowe opasanie i skleroterapię. Zabiegi te pomagają zapobiegać krwawieniu poprzez blokowanie przepływu krwi w żyle wrotnej i kierowanie krwi z dala od żylaków. W niektórych przypadkach lekarz może również zastosować leki obniżające ciśnienie krwi w żyle wrotnej i zmniejszające krwawienie.

Żylaki przełyku mogą być spowodowane różnymi stanami chorobowymi. Najczęstszym z nich jest marskość wątroby. U ponad 90% osób z marskością wątroby w pewnym momencie życia pojawią się żylaki przełyku, a do 30 procent z nich będzie krwawić. Marskość powoduje duże odcinki tkanki bliznowatej w wątrobie, co spowalnia przepływ krwi.

Przyczyny

Jeśli masz żylaki żołądka, najczęstszym leczeniem jest endoskopowe podwiązanie żylaków (EVL), które zatrzymuje przepływ krwi do krwawiącej żyły. Innym sposobem leczenia jest skleroterapia, która polega na wstrzykiwaniu leków bezpośrednio do żył w celu ich obkurczenia. Ponadto, endoskopowe zastrzyki mogą być stosowane do umieszczenia klejów tkankowych w miejscu krwawienia, aby spowodować ich skrzepnięcie. Zabiegi te są zwykle wykonywane przez radiologa.

Inne wpisy:  Czy żylaki nóg bolą?

Endoskopia jest często wymagana w celu potwierdzenia rozpoznania żylaków żołądka. Procedura ta umożliwia lekarzowi obejrzenie przełyku, co pozwala mu wykluczyć inne przyczyny krwawienia. Może on również wykonać inne badania obrazowe w celu rozpoznania choroby, w tym tomografię komputerową z kontrastem, USG przezbrzuszne z Dopplerem oraz angiografię rezonansu magnetycznego.

Żylaki żołądka mogą być widoczne radiograficznie jako gładkie, pofałdowane fałdy o gładkiej lub płatowatej powierzchni. W rzadkich przypadkach mogą być zlepione, co skutkuje powstaniem grubej konglomeratowej masy pofałdowanych fałdów. Ogólnie rzecz biorąc, żylaki żołądka występują częściej u pacjentów z nadciśnieniem wrotnym niż u osób bez niego. Gradient ciśnienia transmuralnego w żylakach żołądka jest znacznie mniejszy niż w żylakach przełyku. Ponadto żylaki żołądka mają zwykle większą średnicę niż żylaki przełyku.

Żylaki żołądka są zwykle bezobjawowe, ale jeśli pękną, mogą spowodować poważne krwawienie wewnętrzne. Objawy tego powikłania mogą obejmować śluz zabarwiony krwią, czarne smoliste stolce lub zawroty głowy. W niektórych przypadkach krwawiące żylaki żołądka mogą wymagać leczenia ratunkowego, w tym operacji.

Żylaki żołądka mogą być leczone za pomocą zabiegów endoskopowych, które mają na celu zamknięcie krwawiących żył. Proces ten polega na wstrzyknięciu do żyły żołądkowej substancji zwanej cyjanoakrylem. Jest to technika, którą można wykonać za pomocą małej igły. Lek jest wstrzykiwany przez brzuch do żyły żołądkowej. Procedura ta jest również znana jako obturacja cyjanoakrylanowa. Technika ta została po raz pierwszy opisana 30 lat temu. Nie udowodniono jednak jej skuteczności.

Inna metoda leczenia żylaków żołądka polega na terapii klejowej. Procedura ta jest stosunkowo bezpieczna i może również pomóc w opanowaniu krwawienia. Nie jest on jednak zalecany jako terapia profilaktyczna. Ryzyko związane z tym zabiegiem obejmuje zatorowość płucną i shunty wewnątrzsercowe.

Inne wpisy:  Pijawki i żylaki

Diagnostyka

Pierwszym krokiem w diagnostyce żylaków żołądka jest ustalenie przyczyny. Żyły te są zwykle spowodowane nadciśnieniem wrotnym. Choroba ta może być leczona za pomocą leków, które przepisuje lekarz. Inną opcją jest interwencja chirurgiczna. W większości przypadków, wątroba dawcy jest wymagana do naprawy uszkodzonych żył wrotnych. Inne możliwości leczenia obejmują leki zobojętniające, roztwory koloidalne i środki ściągające.

Najdokładniejszą metodą diagnozowania żylaków żołądka jest esofagogastroskopia. Zabieg ten jest bardzo ważny, ponieważ daje lekarzowi szczegółowy obraz struktury naczyniowej. Dzięki temu może on określić zakres patologicznego poszerzenia i dokładnie wskazać miejsce krwawienia. Zabieg wymaga dokładnego badania i oceny specjalisty.

Nieleczone żylaki przełyku mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. W niektórych przypadkach choroba może być śmiertelna, jeśli nie jest odpowiednio leczona. Na szczęście, wczesne rozpoznanie i leczenie może skutkować pomyślnym wynikiem. Żylaki w przełyku można podzielić na dwa rodzaje: pierwszego stopnia i drugiego stopnia. Żylaki pierwszego stopnia mają pięć lub sześć milimetrów średnicy i znajdują się w dolnym poziomie przełyku. Żylaki drugiego stopnia są bardziej kręte i mogą mieć średnicę do dziesięciu milimetrów.

Rozpoznanie varicocele żołądka wymaga fachowego podejścia. Jeśli choroba zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, pacjent może być leczony lekami wzmacniającymi wątrobę i naczynia krwionośne. Lekarz może również zalecić, oprócz leczenia farmakologicznego, ścisłą dietę i aktywność fizyczną. W cięższych przypadkach może być wymagana interwencja chirurgiczna. Zabieg ten polega na użyciu specjalnej sondy do uciśnięcia naczyń krwionośnych w celu zatrzymania krwawienia.

Diagnostyka żylaków żołądka obejmuje dokładne badanie żołądka i przełyku. Ultrasonografia i angiografia to powszechne badania stosowane w celu wykrycia żylaków. Endoskopia może być również stosowana do identyfikacji objawów krwawienia.

Kolejnym krokiem w diagnozowaniu żylaków żołądka jest ustalenie przyczyny. Choroba ta jest często spowodowana refluksem żylnym i ma tendencję do wytwarzania krwawień. Powstała krew i zanieczyszczenia będą wydalane przez organizm. Krew ta będzie powodować wymioty i kał o czarnym odcieniu. W ciężkich przypadkach, pacjent może mieć również płyn w jamie brzusznej, stan znany jako wodobrzusze. Dodatkowo, może wystąpić zwiększona częstość akcji serca i duszności, z których oba mogą prowadzić do gwałtownego spadku ciśnienia krwi. Objawy mogą się pogorszyć, jeśli żyły nie są traktowane w czasie.

Inne wpisy:  Czy laserowe usuwanie żylaków jest bezpieczne?

Leczenie

Żylaki brzucha mogą być bardzo trudne do leczenia i mogą wpływać na życie pacjenta na kilka sposobów. Mogą one sprawić, że skóra osoby pojawiają się nieatrakcyjne i mogą powodować poważny dyskomfort. Pacjenci mają również tendencję do odczuwania słabości i zmęczenia i mogą nie być w stanie uczestniczyć w wielu działaniach. Mogą również mieć trudności z przełykaniem pokarmów. Jeśli żylaki są duże, zwiększają ryzyko krwotoku u pacjenta. W związku z tym powinny być leczone przez wykwalifikowanego lekarza.

Leczenie objawów żylaków żołądka może obejmować leki, operację lub połączenie obu tych metod. W większości przypadków leczenie polega na stosowaniu leków w celu przywrócenia naczyniom zdolności do kurczenia się i zmniejszenia ciśnienia płynów ustrojowych. W rzadkich przypadkach, lekarz może zdecydować się na usunięcie chorych naczyń. Innym sposobem leczenia jest środek sklerotyzujący, który jest wstrzykiwany do rozszerzonej żyły w celu sklejenia jej ścian. Zabieg ten może wymagać kilkukrotnego powtórzenia w celu uzyskania pożądanych rezultatów.

Interwencja chirurgiczna jest zwykle zarezerwowana dla ostatniego stadium choroby, kiedy może wystąpić krwawienie i stan jest zaawansowany. Etap ten może zagrażać życiu, gdyż może prowadzić do wstrząsu hipowolemicznego, a nawet śmierci. W przypadku wczesnego rozpoznania, leczenie jest znacznie łatwiejsze. Pacjenci powinni regularnie odwiedzać lekarza, aby upewnić się, że ich stan nie ulega pogorszeniu. Muszą również monitorować funkcjonowanie jelit, aby uniknąć dalszych komplikacji.

Istnieją cztery rodzaje żylaków żołądka. Klasyfikuje się je w zależności od stopnia uszkodzenia błony śluzowej i żył. Im większy stopień uszkodzenia błony śluzowej, tym większe prawdopodobieństwo, że pacjent będzie wymagał operacyjnej metody łagodzenia dolegliwości.

Nieleczone żylaki żołądka mogą powodować zagrażające życiu krwawienie, dlatego lekarze będą musieli jak najszybciej podjąć leczenie tego stanu. Chirurgia i interwencja endoskopowa to dwa z dostępnych sposobów leczenia. Gastroenterolog może pomóc zdiagnozować żylaki żołądka i zalecić najlepsze leczenie.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *