Elektrokoagulacja – na czym polega procedura usuwania zmian skórnych metodą elektrokoagulacji?

Martyna Szyszka
Martyna Szyszka 16/09/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/09/16 at 2:50 PM
Kiedy pojawiają się efekty po krioterapii włosów?

Elektrokoagulacja jest procedurą medyczną, która usuwa zmiany skórne poprzez zastosowanie prądu do zmiany. Zabieg ten wykonywany jest zazwyczaj bez znieczulenia miejscowego. Elektrodę przykłada się do zmiany, nie dotykając jej. Następnie skóra wokół zmiany jest chroniona poprzez stosowanie kremu antybakteryjnego dwa razy dziennie. Po tym zabiegu skorupa odpadnie, pozostawiając zdrową skórę. Istnieje ryzyko i powikłania tej procedury, w tym oparzenia skóry i krwawienia. Ta procedura może również powodować blizny, jeśli zmiana jest głęboka.

Parowanie lub cięcie

Elektrokoagulacja jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia różnych chorób skóry, w tym łagodnych zmian hiperkeratotycznych. Ten rodzaj zaburzeń skórnych występuje, gdy najbardziej zewnętrzna warstwa skóry staje się nienormalnie gruba i składa się z nieprawidłowej ilości keratyny, twardego białka ochronnego. Zmiany te są zazwyczaj kosmetyczne, ale mogą być bolesne i mogą przeszkadzać w codziennych czynnościach. Wycinanie lub cięcie tych zmian jest jednym ze sposobów leczenia tych schorzeń.

Elektrokoagulacja obejmuje serię kroków, które można powtarzać w miarę potrzeby, aby usunąć zmianę. Najpierw lekarz chwyta zmianę za pomocą pary małych kleszczy. Następnie powoli przesuwa elektrodę po obwodzie zmiany. Następnie lekarz nacina zmianę za pomocą małej kirety, aby usunąć pozostałą tkankę. W przypadku większych zmian proces ten może wymagać kilku zabiegów.

Inne wpisy:  Czy krioterapia jest skuteczna w leczeniu kręgosłupa?

Hyfrekacja

Hyfrekacja to zabieg chirurgiczny polegający na niszczeniu zmian skórnych za pomocą urządzenia elektrochirurgicznego o małej mocy. Urządzenie wykorzystuje impulsy elektryczne AC o małej mocy do bezpośredniego uśmiercania tkanki. Zabieg ten jest często wykonywany w celu zatrzymania krwawienia podczas drobnych zabiegów chirurgicznych. Pozostawia niewiele lub nie pozostawia blizn, jest niedrogi i może być wykonywany etapami.

Procedura jest skuteczna w usuwaniu zmian skórnych, które są oporne na konwencjonalne leczenie. Może zabić zakażone HPV keratynocyty i pozostawić zaschniętą ranę. Metoda ta jest mniej preferowana u dzieci i w przypadku zmian na twarzy, ponieważ może okaleczyć leżące pod nią tkanki głębokie. Może jednak powodować poważne skutki uboczne, w tym słabe gojenie, cukrzycę i choroby naczyń obwodowych.

Elektrokoagulacja może być wykonywana przy użyciu elektrod monopolarnych lub bipolarnych. Niskie napięcie wystarcza do ustanowienia przepływu prądu, natomiast wysokie natężenie prądu powoduje głębokie zniszczenie tkanki. Elektrody umieszcza się w poprzek zmiany do momentu jej skoagulowania. Następnie elektrody są usuwane. Powstała tkanka może pozostawić biały ślad lub bliznę.

Inne wpisy:  Elektrokoagulacja - jakie są przeciwwskazania?

Fulguracja

Elektrokoagulacja to nieinwazyjna technika usuwania zmian skórnych. Wykorzystuje ona prąd elektryczny do uszkodzenia tkanki i wytworzenia ciepła. Do aplikacji prądu na leczony obszar używa się specjalnej igły. Prąd powoduje następnie przerwanie białka w zmianie chorobowej. Elektrokoagulacja może być stosowana do uszczelniania naczyń krwionośnych i usuwania zmian, takich jak naczyniaki pajęcze w kształcie gwiazdy. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Procedura resurfacingu skóry może powodować niewielkie skutki uboczne, w tym zasinienie i obrzęk. W miejscu usunięcia zmiany powstanie strupek, który odpadnie w ciągu kilku dni. Rzadko, może powodować przebarwienia lub nieregularne blizny. Mogą one wynikać z wczesnego usunięcia strupa lub nieprawidłowego gojenia się rany.

Electrocautery

Electrocautery jest stosunkowo bezbolesnym i skutecznym zabiegiem usuwania zmian skórnych. Działanie zabiegu polega na wykorzystaniu łagodnego prądu elektrycznego do zniszczenia nieprawidłowej tkanki. Przed zabiegiem na zmienione chorobowo miejsce nakładane jest znieczulenie miejscowe. Lekki prąd elektryczny jest następnie wykorzystywany do niszczenia tkanki w małym, docelowym obszarze.

Pacjenci powinni oczekiwać, że zabieg potrwa mniej niż 20 minut. Podawane jest znieczulenie miejscowe, aby zablokować ból podczas zabiegu. Narzędzie chirurgiczne nazywane jest kiretą i ma kształt łyżki. Jego działanie polega na przecięciu zmiany i zabiciu niezdrowych komórek, przy jednoczesnym oczyszczeniu i uszczelnieniu rany. Po zabiegu na ranę zakładany jest mały opatrunek, a pacjent otrzymuje instrukcje dotyczące pielęgnacji rany.

Inne wpisy:  Krioterapia kolana

Wycięcie chirurgiczne

Elektrokoagulacja to technika, która usuwa zmiany skórne poprzez kauteryzację normalnej tkanki. Po wycięciu, na leczonym obszarze tworzy się strup. Czas gojenia zależy od wielkości i lokalizacji zmiany. Pacjenci zazwyczaj muszą wziąć tydzień do miesiąca przerwy od pracy i aktywności fizycznej. Jeśli jednak zmiana jest duża, konieczny może być drugi zabieg.

Choć elektrokoagulacja może być skuteczna w przypadku zmian skórnych, nie zawsze jest bezpieczna. Może powodować krwawienie i powinna być wykonywana przez przeszkolonego specjalistę. Zabieg wymaga znieczulenia ogólnego lub regionalnego, w zależności od wielkości brodawki i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Operator musi być doświadczony i mieć specjalistyczne szkolenie w tej technice, ponieważ istnieje ryzyko przeniesienia cząstek wirusa przez ranę. Ponadto zabiegi laserowe mogą powodować infekcje, dlatego pacjenci muszą stosować środki bezpieczeństwa, takie jak noszenie okularów ochronnych i noszenie ewakuatora dymu laserowego.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *