Skutki uboczne krioterapii

Martyna Szyszka
Martyna Szyszka 31/10/2022
Ostatnia aktualizacja 2024/01/30 at 7:46 AM
Skutki uboczne krioterapii

Skutki uboczne

Do głównych skutków ubocznych krioterapii należą ból i obrzęk, które mogą utrzymywać się do 24 godzin po zabiegu. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje zazwyczaj środki przeciwbólowe. Pacjent może również doświadczyć sączenia, obrzęku i zaczerwienienia, które mogą trwać do trzech dni. Niektórzy pacjenci są również zobowiązani do unikania podnoszenia ciężkich przedmiotów przez kilka dni po zabiegu. Pacjent powinien również skonsultować się ze swoim lekarzem przed poddaniem się krioterapii.

Badania wykazały, że krioterapia jest skuteczna w odrętwieniu nerwów. Może to pomóc w leczeniu schorzeń reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekły ból i ściśnięte nerwy. Wykazano również, że leczenie zmniejsza skutki lęku i depresji oraz może poprawić jakość życia danej osoby – Ta informacja jest wynikiem badań redakcyjnych serwisu https://poradnikiremontowe.pl. Potrzeba jednak więcej badań, aby potwierdzić te korzyści.

Czas rekonwalescencji

Czas rekonwalescencji po krioterapii wynosi zazwyczaj od dwóch do pięciu dni i zależy od zakresu zabiegu i części ciała, której dotyczy. Niektóre obszary ciała są bardziej podatne na obrzęk i przebarwienia niż inne. Procedura jest mało ryzykowna i nie ma wielu poważnych skutków ubocznych. Pacjenci mogą odczuwać lekki ból, uczucie kłucia i podrażnienie skóry po zabiegu.

Inne wpisy:  Elektrokoagulacja - jakie są przeciwwskazania?

Krioterapia jest wykonywana przy użyciu ciekłego azotu lub gazu argonowego o bardzo niskiej temperaturze. Zabieg polega na ponownym zamrożeniu dotkniętego obszaru. Lekarz zazwyczaj stosuje dwa lub więcej cykli zamrażania i rozmrażania, aby zniszczyć komórki nowotworowe. Następnie białe krwinki rozpoczynają proces oczyszczania martwej tkanki.

Koszt

Koszt sesji krioterapii różni się znacznie w zależności od lokalizacji ośrodka leczniczego. Ośrodki zabiegowe w większych aglomeracjach miejskich pobierają wyższe ceny niż te w mniejszych miejscowościach. Sesje krioterapii trwają zazwyczaj od dwóch do pięciu minut, ale niektóre ośrodki oferują dłuższe sesje. Czas trwania sesji krioterapii zależy również od tego, ile kosztuje zabieg.

Koszt sesji krioterapii może wynosić od 50 do 100 dolarów za sesję. Koszt różni się w zależności od lokalizacji i rodzaju zabiegu, który zazwyczaj polega na wystawieniu całego ciała na działanie ekstremalnie niskich temperatur. Koszt może być wyższy, jeśli potrzebujesz kilku sesji lub jeśli twój stan jest bardziej skomplikowany.

Inne wpisy:  Krioterapia kolana

Różne rozmiary krioprobówek

Krioterapia to forma leczenia medycznego, w której do niszczenia nieprawidłowej tkanki wykorzystuje się ciekły azot, co często prowadzi do zmniejszenia bólu i szybszego powrotu do zdrowia niż w przypadku tradycyjnych metod chirurgicznych. Zabieg wykonywany jest za pomocą krioprobówki, która jest małym instrumentem w kształcie długopisu, wykorzystującym jednorazowe naboje z podtlenkiem azotu. Sonda jest wyposażona w różne końcówki aplikatorów, w tym jedną, która jest specjalnie zaprojektowana do małych zmian w spojówce. Sonda jest dostępna w różnych rozmiarach, dzięki czemu chirurg może celować w zmianę, aby zminimalizować ból związany z zabiegiem.

Kriogun jest przenośnym, specjalistycznym narzędziem chirurgicznym, które jest podłączone do krioprobówki za pomocą wężyka. Kriogun jest podłączony do butli z podgrzanym ciekłym azotem i jednostki sterującej. Butla ma ciśnienie pary do piętnastu barów. Krioprobówka posiada kriokomórkę, która wykonana jest z metalu o wysokiej przewodności. Wypukłość sutka nie może przekraczać pięciu milimetrów.

Uszkodzenie nerwów

Chociaż krioterapia jest często stosowana w przypadku urazów sportowych, niewłaściwe stosowanie zabiegu może spowodować uszkodzenie nerwów. Może to skutkować czasową lub trwałą niepełnosprawnością. Centrum Medycyny Sportowej na Uniwersytecie Duke’a odnotowało sześć przypadków uszkodzenia nerwów obwodowych w wyniku stosowania zabiegów z użyciem zimna. W ciężkich przypadkach uszkodzenie nerwów może uniemożliwić sportowcowi rywalizację przez wiele miesięcy. Na szczęście wszystkie sześć przypadków ustąpiło samoistnie.

Inne wpisy:  Elektrokoagulacja kapilarna - co to jest?

Krioterapia ma wiele korzyści, w tym leczenie bólu i zmniejszanie stanu zapalnego. Może być stosowana w leczeniu urazów sportowych, a nawet może przyspieszyć proces gojenia po zabiegu chirurgicznym. Może również pomóc w opanowaniu bólu spowodowanego stwardnieniem rozsianym, chorobą zwyrodnieniową stawów i fibromialgią.

Blizny

Krioterapia jest stosowana w celu zatrzymania wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Może ona spowolnić postęp ROP, ale może również spowodować bliznowacenie. Zabieg może również powodować czasową utratę widzenia obwodowego, choć nie wpływa na centralną część siatkówki. Blizny po krioterapii są często tymczasowe, ale mogą być trwałe, jeśli nie są leczone.

W zabiegu wykorzystuje się ciekły azot, który zamraża zmienione chorobowo zmiany skórne. Jest on najbardziej skuteczny na płaskich, cienkich zmianach. Czynnik kriogeniczny może być aplikowany zarówno ręką, twarzą, jak i przez kriokomórkę. W wyniku tego procesu może powstać podwyższona lub płaska blizna.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *