Czy domowa krioterapia jest bezpieczna?

Paulina Bagała
Paulina Bagała 09/07/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/09/28 at 10:50 AM
Czy domowa krioterapia jest bezpieczna?

Krioterapia jest zabiegiem, w którym umieszcza się pacjenta w zamrażarce. W zamrażarce można przebywać jednorazowo od dwóch do czterech minut. Temperatura zamrażania jest wytwarzana przez ciekły azot. Terapię tę można stosować w przypadku różnych schorzeń. Może pomóc w przypadku komórek przedrakowych w szyjce macicy, migreny hemiplegicznej i brodawek pozagenitalnych.

Przezskórna krioterapia

Przezskórna krioterapia jest skutecznym sposobem niszczenia guzów nowotworowych w różnych miejscach. Pacjenci zazwyczaj poddają się tej procedurze w gabinecie lekarskim podczas zwykłej wizyty. W niektórych przypadkach zabieg wykonywany jest nawet w sedacji. Ogólnie rzecz biorąc, procedura trwa zwykle od jednej do dwóch godzin.

Procedura może być skuteczna w zmniejszaniu bólu i objawów spowodowanych przez guzy nowotworowe. Istnieją jednak pewne zagrożenia i skutki uboczne związane z krioterapią. Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć bliznowacenia lub odrętwienia. Niektórzy mogą również zauważyć zmianę koloru skóry w leczonym obszarze. Istnieje wiele rodzajów nowotworów, które mogą być leczone za pomocą krioterapii, w tym guzy płuc, prostaty i nerek.

Ogólnie rzecz biorąc, zabieg jest bezpieczny i skuteczny. Polega ona na wprowadzeniu krioprobówki przez cięcie w celu wycelowania w nowotwór, a następnie zamrożeniu guza. Po zamrożeniu guza, ciekły azot znajdujący się wewnątrz sondy niszczy komórki nowotworowe. Leczenie obejmuje zazwyczaj dwa lub więcej cykli 5-minutowego zamrażania, po którym następuje stopniowe rozmrażanie do 20 stopni Celsjusza. U niektórych osób po krioterapii mogą wystąpić pewne skutki uboczne, ale są one zazwyczaj łagodne i przejściowe.

Krioterapia może aktywować układ odpornościowy i wywołać efekt przeciwnowotworowy w komórkach raka płuc. W niedawno przeprowadzonym badaniu naukowcy stwierdzili, że krioterapia zwiększyła ilość rozpuszczalnego receptora interleukiny-2 i IL-6 w guzach płuc. Stwierdzili również, że zabieg liofilizacji hamował proliferację komórek autologicznego raka płuc. Ponadto, komórki nowotworowe poddane liofilizacji zwiększały aktywność komórek dendrytycznych pochodzących ze szpiku kostnego oraz aktywowały CTL.

Przezskórna krioterapia jest bezpieczną i skuteczną opcją leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca. Wiąże się z minimalnym ryzykiem i udowodniono, że poprawia objawy kaszlu, duszności i krwioplucia. Dodatkowo nie wymaga radioterapii ani chemioterapii, co czyni ją idealną opcją dla chorych na raka ze współistniejącymi chorobami.

Inne wpisy:  Elektrokoagulacja - na czym polega procedura usuwania zmian skórnych metodą elektrokoagulacji?

Leczenie brodawek pozagenitalnych

Nowe badanie sugeruje, że terapia taśmą ductową i krioterapia domowa są skuteczne w eliminowaniu brodawek zwykłych. Metoda z użyciem taśmy klejącej okazała się skuteczniejsza niż krioterapia i powodowała mniej działań niepożądanych. Ponadto, jest łatwiejsza do wykonania i mniej kosztowna niż krioterapia. Może jednak powodować podrażnienie skóry i krwawienie.

Krioterapia domowa wykorzystuje ciekły azot, który może być aplikowany za pomocą wacika lub specjalnych „kriogunów” w sprayu. Może to być odczuwalne jak kostka lodu dotykająca skóry. Może również wystąpić pewne zaczerwienienie i tymczasowe odrętwienie. Jest to jednak przejściowe i bezpośrednio po zabiegu można wrócić do swoich zwykłych zajęć. Krioterapia jest bezpieczna i rzadko powoduje infekcje.

Leczenie brodawek za pomocą krioterapii i SA nie jest zalecane dla wszystkich. Niektóre brodawki są oporne lub wyjątkowo duże i mogą nie reagować na inne metody leczenia. W takich przypadkach można rozważyć immunoterapię śródoperacyjną. Krioterapia nigdy nie powinna jednak zastępować leku na receptę – kwasu salicylowego.

Podstawowym celem leczenia za pomocą krioterapii jest wywołanie miejscowej martwicy w brodawce. Ta martwica wywołuje odpowiedź immunologiczną, która prowadzi do remisji brodawki lub nawet jej wyleczenia. Należy pamiętać, że infekcje HPV są zlokalizowane w głębszych warstwach skóry, więc proces zamrażania musi dotrzeć do brodawki w tych warstwach, zanim dotrze do tkanki podskórnej.

Jedno z badań krioterapii wykazało, że oczyściła ona odległe brodawki u jednej trzeciej pacjentów. Nie było tak w przypadku innych terapii. Protokół badania został zatwierdzony przez Madigan Army Medical Center Internal Review Board. Pacjentów poinstruowano, aby odwiedzali klinikę co dwa do trzech tygodni, aż brodawka całkowicie zniknie. W tym okresie brodawki były mierzone i zapisywane na arkuszu danych kodowania.

Leczenie komórek przedrakowych w szyjce macicy

Krioterapia szyjki macicy polega na zamrażaniu nieprawidłowej tkanki za pomocą nietoksycznego gazu. Środek mrożący jest dostarczany przez elastyczną rurkę do małej sondy, która jest umieszczana przy szyjce macicy. Po zakończeniu procesu zamrażania, nieprawidłowe komórki zostają zniszczone i wydalone w postaci wodnistej wydzieliny. Proces ten trwa około pięciu minut. Podczas zabiegu może wystąpić niewielki dyskomfort. Możliwe jest również krwawienie po terapii. Konieczna jest wizyta kontrolna w celu monitorowania nawrotów. Większość nawrotów występuje w ciągu dwóch lat.

Inne wpisy:  Kiedy pojawiają się efekty po krioterapii włosów?

Krioterapia domowa w leczeniu komórek przedszyjkowych w szyjce macicy jest alternatywą dla zabiegu chirurgicznego. Procedura ta jest skutecznym sposobem leczenia komórek przedrakowych w szyjce macicy. Procedura ta polega na użyciu ciekłego azotu gazu w małej torbie, która jest umieszczona wewnątrz szyjki macicy. Procedura ta usuwa tkankę przedrakową w szyjce macicy. Jest to również skuteczna metoda zapobiegania rakowi szyjki macicy.

Zabieg ten wykonuje się tylko po tym, jak test Pap wykazał nieprawidłowości. Krioterapia zniszczy nieprawidłową tkankę wysoko w szyjce macicy, ale nie zniszczy głęboko położonych nieprawidłowych komórek. Zabieg jest zwykle wykonywany dwukrotnie, z kilkuminutową przerwą między kolejnymi zabiegami.

Komórki przedrakowe w szyjce macicy klasyfikuje się na trzy rodzaje. Należą do nich CIN, adenocarcinoma in situ (CIN) oraz squamous intraepithelial lesion (SIL). CIN jest klasyfikowany od łagodnego do ciężkiego, przy czym CIN1 jest najłagodniejszy.

Obecne metody leczenia raka szyjki macicy są inwazyjne, niewygodne i kosztowne. Na szczęście opracowywane są nowe technologie, które eliminują komórki przedrakowe w warunkach domowych. Niektóre z tych technologii są dostępne w urządzeniach zasilanych bateriami.

Leczenie migreny hemiplegicznej

Leczenie migreny hemiplegicznej nie jest standaryzowane. Ponieważ jest to tak rzadkie schorzenie, nie ma ustalonych wytycznych ani protokołów dotyczących jej leczenia. Lekarze zazwyczaj patrzą na objawy i historię medyczną, a także mogą zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w celu zbadania naczyń krwionośnych w mózgu. Symptomy mogą się różnić w zależności od osoby. Niektórzy ludzie doświadczają tego stanu losowo, podczas gdy inni doświadczyli nawracającego ataku.

Osoby, które doświadczają migreny hemiplegicznej, mają charakterystyczną aurę. Obejmuje ona problemy ze wzrokiem, mową i czuciem. Może jej również towarzyszyć ból głowy, co jest kolejnym znakiem, że dana osoba cierpi na migrenę hemiplegiczną.

Migrena hemiplegiczna może być rodzinna lub dziedziczna. W tym przypadku w chorobę zaangażowane są geny obojga rodziców. Funkcjonowanie mózgu jest regulowane przez kombinację sygnałów chemicznych i elektrycznych. Te impulsy nerwowe otwierają kanały, które działają jak bramy w mózgu. Kiedy kanały te działają nieprawidłowo, uwalniają nieprawidłowe poziomy neuroprzekaźników. Te nieprawidłowe poziomy neuroprzekaźników prowadzą do objawów migreny hemiplegicznej.

Krioterapia może być stosowana na całym ciele, w tym na głowie. Zabieg ten jest bardziej skuteczny niż stosowanie samych okładów z lodu, ponieważ zmniejsza przepływ krwi do głowy. Krioterapia może pomóc osobom cierpiącym na migrenę zmniejszyć ból bez leków. Metoda ta jest bezpieczna i skuteczna dla większości osób cierpiących na migrenę hemiplegiczną.

Inne wpisy:  Skutki uboczne krioterapii

W jednym z badań sprawdzono wpływ terapii zimnem na pacjentów cierpiących na migrenę. Badacze zauważyli, że pojedynczy okład z mrożonej masy na szyję zastosowany podczas początku epizodu migreny znacząco zmniejszył zarejestrowany ból. Zasugerowali, że w przyszłych badaniach można zastosować cyrkulator zimnej wody połączony z okładem na szyję i monitorować wyniki. Pozwoliłoby to badaczom kontrolować temperaturę i czas trwania leczenia, jak również ustalić zależność od dawki. Ponadto można by zastosować metody obrazowania w celu określenia dalszych zmian naczyniowych i neurologicznych.

Powikłania krioterapii domowej

Chociaż krioterapia domowa jest skuteczną alternatywą dla wielu rodzajów bólu, wiąże się z nią pewne ryzyko. Istnieje możliwość wystąpienia krwawienia lub przebicia w przewodzie pokarmowym. Może to powodować trudności w przełykaniu i prowadzić do powstania blizny. Inne potencjalne zagrożenia obejmują duszność i silny ból w klatce piersiowej i żołądku. Należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania porady.

Krioterapia to zabieg wykorzystujący ciekły azot lub gaz argon do schłodzenia chorej tkanki. Zabieg może być przeprowadzony za pomocą krioprobówki, aplikatora z końcówką bawełnianą lub krioaplikatora. Zastosowana metoda zależy od wielkości i głębokości chorej tkanki.

Ciekły azot jest najczęściej stosowanym czynnikiem kriogenicznym. Ciekły azot ma najniższą temperaturę wrzenia i największą zdolność zamrażania tkanek. Inne czynniki kriogeniczne, w tym eter dimetylowy i propan, są czasami stosowane w praktyce klinicznej. Czynniki te lepiej nadają się do leczenia zmian łagodnych i są mniej skuteczne w leczeniu raka skóry.

Krioterapia domowa nie jest tak skuteczna jak krioterapia profesjonalna. Jeśli rozważasz domową krioterapię brodawek, upewnij się, że przed jej rozpoczęciem skonsultujesz się z lekarzem. Ważne jest, aby wiedzieć, że czas rekonwalescencji jest stosunkowo minimalny, a ryzyko powstania blizn jest niskie. Ogólnie rzecz biorąc, proces będzie trwać od siedmiu do czternastu dni. Będziesz doświadczać łagodnego bólu i dyskomfortu podczas pierwszego dnia lub dwóch i będziesz mógł wrócić do swojej normalnej rutyny po tym.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *