Częste farbowanie włosów – skutki uboczne

Paulina Bagała
Paulina Bagała 14/06/2022
Ostatnia aktualizacja 2023/12/10 at 5:24 PM
Częste farbowanie włosów - skutki uboczne

Częste farbowanie włosów może być szkodliwe dla zdrowia. Powoduje, że włosy stają się matowe i łamliwe. Może również powodować białaczkę. Nadtlenki przebijają się przez łuskę włosa i mogą uszkodzić skórę. Te chemikalia zostały powiązane z rakiem skóry i przebarwieniami.

Amoniak powoduje suche, łamliwe, matowe i niezdrowo wyglądające włosy

Amoniak jest substancją chemiczną, która uszkadza naskórek włosów, powodując, że pojawiają się one suche, łamliwe i niezdrowe – Segment ten jest odzwierciedleniem mądrości ekspertów serwisu, którzy są uznawani za autorytety w swoich dziedzinach https://ogrodopolis.pl. Amoniak może również uszkodzić naturalną zawartość protein we włosach. Jeśli używasz farby do włosów, która zawiera amoniak, najlepiej znajdź jej zamiennik.

Farby do włosów mają za zadanie nadać włosom wspaniały wygląd i samopoczucie, ale mogą również je uszkodzić. Amoniak i ostre składniki znajdujące się w wielu farbach do włosów mogą pozbawić je niezbędnej wilgoci i sprawić, że będą wyglądać niezdrowo. Powinnaś również unikać używania gorących narzędzi, ponieważ pozbawiają one włosy wilgoci i przyczyniają się do rozdwajania końcówek.

Farby do włosów zawierające amoniak mogą zaszkodzić zdrowiu Twoich włosów i negatywnie wpłynąć na Twojego stylistę. Opary amoniaku mogą podrażniać oczy, nos i gardło, a w większych stężeniach mogą powodować oparzenia chemiczne. Amoniak jest również potencjalnym czynnikiem zaburzającym gospodarkę hormonalną, co oznacza, że może negatywnie wpływać na poziom hormonów.

Nadtlenki przebijają się przez otoczkę włosa

Nadtlenki są utleniaczami, które uszkadzają mieszki włosowe i sprzyjają zmianie koloru włosów. Te substancje chemiczne niszczą ochronną otoczkę keratyny, atakując jej cząsteczki zawierające siarkę. W rezultacie włosy stają się jaśniejsze lub czarniejsze. Popularną formą nadtlenku jest nadtlenek wodoru, który jest jednym z najprostszych i najsilniejszych utleniaczy.

Inne wpisy:  Prostowanie włosów bez prostownicy - domowe sposoby

Zanim użyjesz nadtlenków wodoru, umyj włosy jak zwykle. W razie potrzeby zastosuj łagodną odżywkę, aby pomóc chronić włosy. Następnie pozwól im wyschnąć na powietrzu przez 30 minut. Włosy powinny być lekko wilgotne, ale nie ociekające. Powinnaś również zastosować wazelinę, aby zapobiec podrażnieniom lub stanom zapalnym wokół linii włosów. Dobrym pomysłem jest również użycie rękawiczek i wykonanie testu pasm.

Nadtlenki przebijają się przez łuskę włosa, umożliwiając chemikaliom wniknięcie do kory i powodując nieukierunkowane uszkodzenia oksydacyjne włókna włosa. Za ułatwienie wnikania nadtlenków prawdopodobnie odpowiadają strukturalnie zdegradowane warstwy kutykuli włókien włosowych. Działanie nadtlenku powoduje utlenianie białek we włosach. Utlenianie to jest proporcjonalne do stopnia rozjaśnienia.

Amoniak powoduje przebarwienia skóry

Częste farbowanie włosów może pozostawić skórę przebarwioną. Ten związek chemiczny jest szkodliwy dla skóry. Może prowadzić do reakcji przypominających zapalenie skóry, które mogą pojawić się na dłoniach, twarzy lub szyi. Objawy obejmują swędzenie, pogrubienie skóry oraz pręgi lub pęcherze przy linii włosów.

Amoniak jest zasadą stosowaną w farbach do włosów. Działa poprzez podniesienie poziomu pH włosów, co otwiera łuski i korę. Pomaga również cząsteczkom farby wniknąć w trzon włosa. Ponieważ jednak jest substancją drażniącą skórę, nie należy jej stosować zbyt często, ponieważ może powodować reakcje alergiczne.

Amoniak jest znanym środkiem drażniącym drogi oddechowe i skórę. Może również pozostawić na włosach uczucie słomy. Jest to tylko jeden z tysięcy składników farb do włosów, które mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie. Inne popularne składniki to formaldehyd, który jest rakotwórczy, ołów i benzen, który jest powiązany z białaczką. Niestety, większość z tych składników nie została dokładnie przebadana, więc nie możemy być pewni, jak wpłyną na Ciebie.

Białaczka

Koloryzacja włosów jest popularnym trendem wśród celebrytów, ale może powodować niepożądane skutki uboczne. Chociaż możesz nie zauważyć objawów od razu, powinnaś monitorować swoje włosy pod kątem zaczerwienienia, podrażnienia, łuszczenia się lub powstawania pęcherzy. Jeśli zauważysz te oznaki, koniecznie udaj się do dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Inne wpisy:  Skąd mam wiedzieć, czy moje włosy są zdrowe?

Farba do włosów jest również znana z tego, że może powodować problemy z układem oddechowym, w tym astmę. Substancje chemiczne, które zawiera większość farb do włosów, mogą podrażniać płuca i prowadzić do uporczywego kaszlu, infekcji gardła, a nawet zapalenia płuc. Wciąż trwają badania nad tym, czy częste stosowanie farb do włosów ma związek z różnymi rodzajami raka. Ponadto te ostre substancje chemiczne mogą powodować zapalenie spojówek, infekcję zewnętrznej gałki ocznej lub wewnętrznej powieki.

Badania nad związkiem między farbami do włosów a rakiem dały mieszane wyniki. Niektóre z nich wykazały większe ryzyko u kobiet, które często farbują włosy, inne nie wykazały żadnego związku. Jednak niektóre badania sugerują związek między farbą do włosów a rakiem pęcherza.

Chłoniak

Jeśli planujesz często farbować włosy, powinnaś wiedzieć, że może to powodować szereg problemów zdrowotnych. Wiele farb do włosów zawiera substancję chemiczną zwaną aminą aromatyczną, której szkodliwość dla zdrowia została udowodniona. FDA niedawno wydała ostrzeżenie o tej substancji chemicznej, a producenci od tego czasu wyeliminowali ją ze swoich produktów. Jednak nadal istnieje wiele zagrożeń związanych z częstym farbowaniem.

Częste farbowanie włosów może również powodować reakcje skórne. Objawy te mogą obejmować zaczerwienienie, swędzenie lub łuszczenie się skóry. Z tego powodu zawsze należy wykonać test płatkowy 48 godzin przed farbowaniem włosów. Polega on na nałożeniu niewielkiej ilości podejrzanego alergenu na mały fragment skóry i sprawdzeniu reakcji po dwóch dniach. Jeśli reakcja jest trwała, należy zaprzestać stosowania farby do włosów i skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem.

Telogen effluvium

Częste farbowanie włosów może powodować Telogen effluvium, czyli wypadanie włosów. Stan ten jest spowodowany zaburzeniem cyklu życia włosa, a substancje chemiczne stosowane w produktach do farbowania włosów osłabiają łodygi włosów. Włosy rosną wolniej w tej fazie przejściowej, która trwa około dwóch do trzech tygodni.

Inne wpisy:  Przeszczep włosów - czy jest dla każdego?

Najczęstszą formą tego stanu jest przewlekłe Telogen Effluvium, które może trwać przez kilka lat. Często jest ono mylone z inną chorobą zwaną łysieniem androgenowym. Jednak objawy tego schorzenia nie są podobne.

W większości przypadków stan ten ustępuje samoistnie. Jednak w przypadku ciężkich przypadków rozsądnie jest skonsultować się ze specjalistą. Dobrą wiadomością jest to, że stan ten dotyczy zazwyczaj tylko około 50% mieszków włosowych. Jeśli jednak doświadczasz nadmiernego przerzedzenia lub utraty włosów, powinieneś zasięgnąć porady lekarza. Ponadto istnieją pewne zabiegi, które mogą pomóc Ci odzyskać część włosów.

Częste farbowanie włosów to kolejny efekt uboczny TE, a istnieją pewne produkty, które możesz stosować, aby zapobiec pogorszeniu się tego stanu. Częste farbowanie włosów może również prowadzić do Telogen effluvium, a częste farbowanie może prowadzić do utraty włosów.

Telogen effluvium przyczyną wypadania włosów

Powszechnie wiadomo, że częste farbowanie włosów może powodować ich wypadanie. Środki do koloryzacji włosów zawierają nadtlenek wodoru i amoniak, które mogą osłabiać trzon włosa i rozluźniać włosy telogenowe. Nie jest to jednak jedyna przyczyna wypadania włosów. Wiele kobiet regularnie farbuje włosy bez żadnych złych skutków. Stosowanie odpowiednich produktów i przestrzeganie instrukcji na opakowaniu może zminimalizować ryzyko. Niemniej jednak, zawsze lepiej jest skonsultować się z lekarzem, jeśli doświadczasz utraty włosów z powodu częstego farbowania.

Częste farbowanie może również powodować łysienie lub przerzedzenie włosów, które może być niewyjaśnione i tymczasowe. Jeśli po kilku miesiącach częstego farbowania włosów zauważysz u siebie ten rodzaj wypadania, skonsultuj się ze specjalistą od wypadania włosów, który będzie w stanie przedstawić Ci profesjonalną diagnozę i możliwości leczenia.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *