Transplantacja włosów – czy istnieją skutki uboczne?

Martyna Szyszka
Martyna Szyszka 25/10/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/10/25 at 1:46 AM
Transplantacja włosów - czy istnieją skutki uboczne?

Kiedy rozważasz poddanie się operacji przeszczepu włosów, powinieneś wiedzieć o potencjalnych zagrożeniach z tym związanych. Należą do nich ból, swędzenie i wiotkość skóry głowy. Przed poddaniem się zabiegowi, ważne jest, aby rozważyć to ryzyko w stosunku do korzyści. Ponadto, należy wziąć pod uwagę naturalny przebieg wzrostu włosów.

Luźność skóry głowy

Rozważając przeszczep włosów, mogłeś natknąć się na termin „luźność skóry głowy”. Termin ten odnosi się do luźności komórek i skóry na głowie i jest ważnym czynnikiem w procesie leczenia. Podczas gdy luźna skóra głowy spowoduje mniejszy wzrost włosów, może również prowadzić do powstawania blizn. Na szczęście problem ten można skutecznie opanować. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi, rozważ rozmowę ze specjalistą od przeszczepu włosów na temat najlepszego sposobu radzenia sobie z problemem i uzyskania dramatycznych rezultatów.

Aby określić stopień wiotkości skóry głowy pacjenta, lekarze zazwyczaj używają ręcznego urządzenia, które mierzy wiotkość skóry głowy przed i po przeszczepie. Urządzenie to pomaga lekarzom uniknąć niedoszacowania luźności skóry głowy pacjenta i może zapewnić udany przeszczep włosów.

Inne wpisy:  Skutki przeszczepu włosów - jak długo muszę czekać?

Czkawka

Pomimo tego, że czkawka po przeszczepie włosów jest stosunkowo rzadka, zdarza się. Doświadcza ich około pięciu na 100 pacjentów. Zwykle pojawiają się one, gdy pacjenci są zestresowani lub nadmiernie podekscytowani i trwają dwa dni lub krócej. Powikłanie to jest tymczasowe i odwracalne poprzez zwykły odpoczynek i picie dużej ilości wody.

Ten efekt uboczny jest spowodowany podrażnieniem miejscowych nerwów. W szczególności dotyczy to nerwu usznego tylnego i gałęzi splotu szyjnego. Pacjenci mogą również odczuwać czkawkę podczas spożywania dużych ilości pokarmów. Na szczęście czkawka po zabiegu odtworzenia włosów jest zwykle łagodna i ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni.

Swędzenie

Swędzenie po przeszczepie włosów nie jest rzadkością i można je leczyć różnymi sposobami. Możesz użyć szamponu leczniczego, aby zmniejszyć swędzenie, ale musisz pamiętać, aby nie drapać skóry głowy, ponieważ może to uszkodzić mieszki włosowe i spowodować infekcję. Jeśli uznasz, że swędzenie jest zbyt silne, skonsultuj się z lekarzem w sprawie innych metod leczenia.

Inne wpisy:  Maski do włosów - instrukcja stosowania

Możesz zmniejszyć ilość swędzenia unikając nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne i zanieczyszczenia. Unikaj również pływania lub brania gorących kąpieli. Powinieneś także ograniczyć spożycie alkoholu i palenie papierosów, które mogą nasilać świąd. Lekarz może przepisać leki, które należy przyjmować, aby złagodzić swędzenie, ale nie należy ich stosować regularnie. Ważne jest również, aby unikać długotrwałej ekspozycji na słońce przez co najmniej cztery do pięciu miesięcy. W tym czasie należy nosić kapelusz, aby zakryć skórę głowy i regularnie stosować krem z wysokim filtrem.

Ból

Chociaż przeszczep włosów jest na ogół zabiegiem ambulatoryjnym, niektórzy pacjenci mogą odczuwać pewien ból po zabiegu. Do znieczulenia obszaru skóry głowy podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Pacjenci mogą również odczuwać swędzenie po zabiegu. Pacjent może zminimalizować ból i dyskomfort poprzez dokładne przestrzeganie instrukcji i umycie głowy chłodną wodą po zabiegu.

Inne wpisy:  Częste farbowanie włosów - skutki uboczne

Pacjentom odczuwającym ból po przeszczepie włosów często zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych przez co najmniej trzy do czterech dni po zabiegu. Jeśli ból nie ustępuje, pacjenci powinni porozmawiać z chirurgiem zajmującym się przeszczepem włosów. Czasami jednak pacjent może potrzebować silniejszych leków.

Utrata szoku

Do utraty szoku po przeszczepie włosów może przyczynić się kilka czynników. Umieszczenie przeszczepów włosów dawcy jest jednym z czynników. Zbyt gęste wiązanie włosów może również zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia utraty szoku. Nasilenie utraty szoku różni się w zależności od lokalizacji i długości przeszczepionych włosów. Ogólnie rzecz biorąc, utrata szoku jest tymczasowa.

Utrata szoku występuje zazwyczaj w ciągu pierwszych trzech tygodni od przeszczepu. Może jednak wystąpić wcześniej lub później. Średni czas doświadczania utraty szoku po transplantacji włosów wynosi dwa do trzech miesięcy. Utrata włosów nie jest całkowita od razu i nie dotyczy wszystkich mieszków włosowych. Może jednak dotyczyć więcej niż jednego obszaru głowy.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *