Usuwanie zmian skórnych za pomocą lasera CO2

Agata Dojada
Agata Dojada 27/04/2022
Ostatnia aktualizacja 2024/03/09 at 1:45 PM
Usuwanie zmian skórnych za pomocą lasera CO2

Zabieg laserem CO2 może być stosowany do leczenia różnych chorób skóry, od znamion naskórkowych do rogowacenia aktynicznego. Może być również stosowany do leczenia powierzchownych raków podstawnokomórkowych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o procedurach związanych z usuwaniem zmian za pomocą lasera CO2.

Procedury usuwania zmian skórnych za pomocą lasera co2

Laser CO2 jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia różnych zmian skórnych, w tym blizn po oparzeniach i przeszczepów skóry. Jego skutki uboczne są minimalne, a sam zabieg cieszy się wysokim wskaźnikiem zadowolenia pacjentów. Zabieg ten może również zmniejszyć ból neuropatyczny i zredukować świąd.

Procedura jest stosunkowo prosta, z miejscowym znieczuleniem. Jest również uważana za procedurę ambulatoryjną, a większość pacjentów może powrócić do zdrowia w ciągu jednego dnia. Jest to doskonały wybór dla pacjentów z actinic keratosis i może być stosowany do leczenia różnych łagodnych zmian skórnych. Pacjenci mogą szybciej odzyskać zdrowie po tej procedurze niż w przypadku innych rodzajów zabiegów laserowych. Może ona nawet korygować takie schorzenia jak melanoza warg sromowych mniejszych i sromu – Dane są wynikiem badań zespołu portalu poradnikipodatnika.pl.

Procedura jest stosunkowo szybka i wygodna, a także może usunąć brodawki i znamiona bez powodowania znaczących blizn. Ponieważ laser CO2 działa selektywnie, pozwala chirurgowi osiągnąć dokładną głębokość i zminimalizować ryzyko powstania blizn. Pacjenci mogą spodziewać się niewielkiego strupa po zabiegu, ale jest on ledwo zauważalny.

Inne wpisy:  Kurzajek Krioterapia - co to jest?

Procedury usuwania znamion naskórkowych laserem co2

Jedną z metod stosowanych do usuwania znamion naskórkowych jest zabieg laserem CO2. Laser ten jest potężnym narzędziem, które jest wykorzystywane w chirurgii kosmetycznej i ma na celu likwidację znamion bez blizny. Zabieg wykonywany jest etapami, przy czym znamiona są wycinane i odparowywane. Ma doskonałe efekty terapeutyczne i jest uważany za preferowaną metodę usuwania znamion naskórkowych.

Zabieg ten jest skuteczny w usuwaniu brodawkowatych znamion naskórkowych. Udowodniono, że charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem sukcesu klinicznego i minimalną zachorowalnością. Zmniejsza również ryzyko nawrotów. Jego zaletą jest energia krótkich impulsów, która powoduje niewielkie zwłóknienie skóry właściwej. Laser CO2 nie jest jednak pozbawiony ryzyka powstania blizny.

Procedura uważana jest również za przystępną cenowo. Procedura jest stosunkowo prosta i kosztuje zaledwie kilka dolarów. Wymaga jednak przeprowadzenia kilku sesji. Metoda ta jest najskuteczniejsza u pacjentów, którzy mają dobrze obrzeżone znamiona naskórkowe.

Chociaż laser CO2 jest ostoją leczenia OMPD na całym świecie, zgłaszane wskaźniki nawrotów są niespójne. W jednym z badań retrospektywnych przeprowadzonych w Bordeaux we Francji oceniono częstość nawrotów OPMD leczonych laserem CO2 w Bordeaux i określono czynniki związane z nawrotami.

W populacji pomenopauzalnej leczenie laserem CO2 może być skuteczną opcją usuwania VVA. W badaniu tym zabiegowi poddano 87 pacjentek po menopauzie. Pacjentki oceniano za pomocą subiektywnych i obiektywnych pomiarów, w tym suchości pochwy i dyspareunii. Miary subiektywne obejmowały ból i trudności podczas procedury laserowej. Wyniki badania były pozytywne dla pacjentek.

Inne wpisy:  Krioterapia - jakie są przeciwwskazania?

Chociaż procedura jest uważana za kosmetyczną, jest często pokrywana przez Aetnę. Plan ten obejmuje również zabieg laserem frakcyjnym CO2 w przypadku rogowacenia aktynicznego. Ponadto, jeśli laser CO2 jest stosowany do usuwania blizn, jest on uważany za medycznie konieczny.

Procedury usuwania rogowacenia aktynicznego laserem co2

Chociaż większość planów świadczeń wyklucza procedury kosmetyczne, usuwanie rogowacenia aktynicznego laserem CO2 jest pokrywane przez większość firm ubezpieczeniowych. W rzeczywistości, Aetna zapłaci za procedurę, jeśli jest to medycznie konieczne. Aetna pokrywa również inne procedury laserowe, które wpływają na skórę, takie jak terapia pochwy laserem diVa oraz laser dotykowy MonaLisa.

Zastosowanie laserów w leczeniu AK jest obiecującą opcją, zwłaszcza w przypadkach, gdy schorzenie to pozostawało nieleczone przez długi czas. Oprócz zmniejszenia wyglądu zmian, leczenie laserem CO2 może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka kolczystokomórkowego.

Chociaż niektórzy pacjenci mogą nie reagować na zabiegi z użyciem lasera CO2, procedura ta jest nadal zalecana dla tych, którzy nie zareagowali na inne metody leczenia. W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez Lanigana i Cotterilla (1990) laser CO2 zastosowano w leczeniu 51 pacjentów z plamą port-wine. Badanie wykazało, że laser CO2 był skuteczny w leczeniu prawie połowy pacjentów, w tym tych, którzy nie zareagowali na leczenie barwnikiem o fali ciągłej lub laserem argonowym. Jednak dwoje dzieci doświadczyło słabego wyniku i pozostało z blizną przerostową. Niemniej jednak badacze zauważyli, że terapia laserem CO2 powinna być stosowana z ostrożnością i powinna być rozważana tylko wtedy, gdy inne metody leczenia zawiodły.

Inne wpisy:  Krioterapia estetyczna

Aetna uznaje laser frakcyjny CO2 za eksperymentalne leczenie rogowacenia aktynicznego. Za leczenie eksperymentalne uznaje również laser CO2 w połączeniu z fototerapią wąskim pasmem ultrafioletu B w przypadku bielactwa niesegmentalnego. Ponadto laser CO2 jest skuteczną metodą leczenia rogowacenia aktynicznego.

Laser CO2 może być stosowany w różnych warunkach, w tym w miejscach dawczych, bliznach po oparzeniach i przeszczepach skóry. Zabiegi z użyciem lasera CO2 mogą poprawić wygląd blizn, ich giętkość, napięcie oraz ból neuropatyczny i świąd. Chociaż zabiegi laserem CO2 nie są odpowiednie dla wszystkich, są bezpieczne i skuteczne.

Oprócz lasera, zabiegi laseroterapii CO2 mogą być skuteczne u pacjentów cierpiących na łagodną rodzinną przewlekłą pęcherzycę, schorzenie o przewlekłym przebiegu. Obecne opcje leczenia obejmują chirurgię lub dermabrazję, ale laserowa abrazja CO2 ma mniej skutków ubocznych. W niedawno przeprowadzonym badaniu, badacze porównali bezpieczeństwo terapii laserem CO2 z bezpieczeństwem innych laserów. Poddali oni temu zabiegowi 23 pacjentów i stwierdzili, że procedura była bezpieczna dla skóry.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *