Jakie są objawy niedoczynności tarczycy – Druga broda?

Paulina Bagała
Paulina Bagała 01/04/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/09/28 at 10:50 AM
Jakie są objawy niedoczynności tarczycy - Druga broda?

Niedoczynność tarczycy jest stanem medycznym, który może powodować przyrost wagi, drugi podbródek lub obrzęk szyi. Może również powodować zwiotczenie skóry pod kością szczękową i wypełnianie jej tłuszczem. Układ limfatyczny jest normalnie oczyszczany przez wątrobę, ale niedoczynna tarczyca może powodować puchnięcie gruczołów limfatycznych.

Objawy

Jeśli doświadczasz tych objawów, możesz mieć niedoczynność tarczycy. Chociaż objawy nie zawsze są łatwe do zauważenia, lekarz może określić, czy masz tę chorobę, wykonując proste badanie krwi. Jeśli wynik badania wykaże podwyższony poziom TSH, to masz niedoczynność tarczycy. Drugie badanie krwi na obecność T4 (znanej również jako tyroksyna) potwierdzi diagnozę.

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy i spowalnia istotne funkcje organizmu. Najczęściej występuje u osób starszych i dotyczy około 10% starszych kobiet. Bardzo ciężka forma niedoczynności tarczycy nazywana jest obrzękiem śluzowatym, ale tymczasowa niedoczynność tarczycy może być również spowodowana zapaleniem tarczycy.

Objawy niedoczynności tarczycy obejmują przyrost masy ciała. Skóra pod kośćmi szczęki może zwiotczeć i wypełnić się tłuszczem, powodując to, co jest znane jako „wiszące podgardle”. Niedoczynność tarczycy może powodować tę obwisłą skórę.

Inne objawy niedoczynności tarczycy obejmują wrażliwość na ciepło, która powoduje, że niektórzy ludzie czują gorąco, podczas gdy inni czują zimno. Powoduje to nieprawidłowe pocenie się i może nawet wywołać niepokój. Ponadto, osoby z niedoczynnością tarczycy mogą również doświadczać zimnych dłoni i stóp. Zaburzenie to spowalnia metabolizm organizmu, upośledzając jego zdolność do wytwarzania energii. Może to prowadzić do zmęczenia, depresji i innych objawów.

Inne wpisy:  Porady jak usunąć podwójny podbródek

Jeśli masz którykolwiek z objawów niedoczynności tarczycy i drugi podbródek, zgłoś się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy. Lekarz może również przepisać hormon tarczycy, aby kontrolować objawy. Hormon ten jest niezbędny do utrzymania normalnego metabolizmu i zapobiegania chorobom.

Leczenie

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości własnego hormonu. Jest to również znane jako niedoczynność tarczycy. Gruczoł ten znajduje się w przedniej części szyi i kontroluje metabolizm organizmu, czyli ilość energii wykorzystywanej przez komórki. Niedoczynność tarczycy jest zwykle spowodowana chorobą autoimmunologiczną, zwaną zapaleniem tarczycy. Uszkadza ona komórki w tarczycy, co powoduje, że organizm produkuje zbyt mało hormonu tarczycy. Poziomy hormonów tarczycy są mierzone za pomocą badań krwi. Podczas badania tarczycy mierzone są dwa hormony zwane TSH i T4.

Niedoczynna tarczyca może powodować obrzęk gruczołów limfatycznych i drugiego podbródka. Niedoczynna tarczyca może również powodować nagły przyrost masy ciała i obrzęk szyi. Badanie tarczycy może pomóc ustalić, czy niedoczynność tarczycy jest przyczyną Twojego podwójnego podbródka.

Leki na receptę

Leki na receptę na niedoczynność tarczycy, lub niedoczynność tarczycy, pomagają tarczycy produkować hormony, które wspierają metabolizm organizmu. Leki te są zwykle przyjmowane codziennie w postaci tabletek. Niektórzy pacjenci przyjmują również zastrzyki lub kapsułki. Lekarz omówi najlepszy przebieg leczenia dla Twojego konkretnego stanu. Należy regularnie odwiedzać lekarza, aby monitorować poziom hormonów tarczycy.

Inne wpisy:  Ile kosztuje zabieg usunięcia podwójnego podbródka?

Kiedy Twoja tarczyca jest niedoczynna lub nadczynna, może to wpływać na Twoje ciśnienie krwi. Twoje ciśnienie krwi może być wysokie lub niskie, a Ty możesz odczuwać zimno i wilgoć. Możesz również doświadczać uderzeń gorąca lub nadmiernego pocenia się. Możesz również doświadczyć utraty koncentracji i pamięci. Jeśli problem ten występuje przez dłuższy czas, może Pani być zdezorientowana i mieć trudności z dogadaniem się z innymi.

Przyrost masy ciała

Przyrost masy ciała może być wczesnym objawem niedoczynności tarczycy. Jednak rozpoznanie tego stanu może być trudne, a objawy takie jak przyrost masy ciała i zaparcia mogą być błędnie przypisane innym przyczynom. Niedoczynność tarczycy może również powodować osłabienie mięśni i wrażliwość na zimno. Ponieważ wpływa ona zarówno na tarczycę, jak i na metabolizm organizmu, ważne jest, by diagnozę postawił lekarz.

Lekarz może określić, czy pacjent ma niedoczynność tarczycy, badając poziom tarczycy i sprawdzając, czy nie doszło do przyrostu masy ciała. Większość pacjentów z niedoczynnością tarczycy doświadcza przyrostu masy ciała, zwykle od pięciu do dziesięciu kilogramów. Jednak niektórzy cierpiący na ciężką niedoczynność tarczycy doświadczają nawet więcej niż to. Większość przyrostu wagi wynika ze zwiększonego zatrzymywania soli i wody, ale u niektórych pacjentów występuje również nadmiar tłuszczu. Jeśli przyrost masy ciała jest większy niż 20 funtów, lekarz może zalecić wizytę u specjalisty od tarczycy. Sprawdzi on również Twoją dietę, poziom stresu i aktywność fizyczną, aby sprawdzić, czy te warunki mogą przyczyniać się do wzrostu wagi.

Inne wpisy:  Jak leczyć podwójny podbródek

Inne objawy niedoczynności tarczycy to bolesność na całym ciele, podwyższony poziom cholesterolu oraz suchość skóry i włosów. Ważne jest również, aby w przypadku wystąpienia tych objawów zgłosić się do lekarza, ponieważ niedoczynność tarczycy jest chorobą, którą można skutecznie leczyć.

Leczenie niedoczynności tarczycy często polega na przyjmowaniu leków zastępujących tarczycę. Dokładna dawka leku zależy od objawów i wyników badań krwi pacjenta. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Zmiany w diecie mogą również pomóc w utracie wagi. Zwiększenie spożycia składników odżywczych i unikanie przetworzonej żywności może również pomóc.

Tarczyca to narząd w kształcie motyla znajdujący się w przedniej części szyi. Produkuje on hormony, które wpływają na praktycznie każdy aspekt organizmu. Gdy hormony tarczycy są wyprowadzone z równowagi, częstym skutkiem jest przyrost masy ciała i utrata wagi. Stan ten może również powodować obrzęk szyi i nadmierną gorączkę.

Przyrost masy ciała może być wynikiem ciężkiej niedoczynności tarczycy, ale może być również wynikiem zatrzymania wody. Codzienne przyjmowanie lewotyroksyny może poprawić metabolizm i pomóc w utracie wagi. Gdy znajdziesz dawkę, która Ci odpowiada, Twoja waga powinna się ustabilizować.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *