Krioterapia kolana

Agata Dojada
Agata Dojada 03/05/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/09/28 at 10:50 AM
Krioterapia kolana

Krioterapia kolana jest skutecznym zabiegiem, który pomaga zmniejszyć stan zapalny, zmniejsza wrażliwość na ból i przywraca przepływ krwi do kolana. Zabieg jest również skuteczny w poprawie zakresu ruchu i maksymalizacji sesji ćwiczeń. Wywołuje uwalnianie hormonu przeciwzapalnego, noradrenaliny.

Kompresja NormaTec zmniejsza wrażliwość na ból

System kompresji NormaTec wykorzystuje terapię uciskową bez użycia lodu. Technologia ta wykorzystuje sprężone powietrze do przemieszczania płynów i mobilizacji tkanki mięśniowej, a opatentowany wzór masażu pulsacyjnego NormaTec pomaga zmniejszyć wrażliwość na ból i promować regenerację mięśni. System kompresji zwiększa również przepływ krwi i zmniejsza zmęczenie mięśni. Pomaga również zwiększyć zakres ruchu i poprawić funkcję śródbłonka, z których oba zmniejszają ryzyko uszkodzenia mięśni.

Kompresja NormaTec działa poprzez naśladowanie jednokierunkowych zaworów limfy i żył, które pomagają zapobiegać cofaniu się płynów i poprawiają krążenie. Posiada również funkcję Distal Release, która zwalnia ucisk w momencie, gdy nie jest on już potrzebny, aby zmaksymalizować czas odpoczynku dla każdej kończyny.

Kompresja Normatec jest używana przez wielu profesjonalnych sportowców. W rzeczywistości używa jej 97% profesjonalnych drużyn sportowych. Opatentowana technologia zmniejsza wrażliwość na ból poprzez zmniejszenie obrzęku i stanu zapalnego. Ponadto, pomaga złagodzić bolesność mięśni. Bolące mięśnie występują, gdy tkanka mięśniowa rozpada się i uwalnia metabolity, które powodują ból i stan zapalny. Opatentowana technologia Pulse firmy Normatec umożliwia systemowi kompresji formowanie się do kształtu pacjenta, zapewniając dostosowany do potrzeb masaż uciskowy, który łagodzi ból i sztywność.

System kompresji NormaTec pomaga pacjentom doświadczyć niższego poziomu bólu i zmniejszenia utraty krwi. Całkowita utrata krwi w grupie eksperymentalnej wyniosła tylko 1298 mL, podczas gdy w grupie kontrolnej doświadczono 1908 mL. Różnica pomiędzy obiema grupami była znacząca w zakresie wynaczynienia krwi do tkanek miękkich. System kompresji NormaTec zmniejszył również wrażliwość na ból u pacjentów po całkowitej wymianie stawu kolanowego.

Inne wpisy:  Elektrokoagulacja - jakie są przeciwwskazania?

W niedawno przeprowadzonym badaniu wykazano, że terapia zimnym uciskiem poprawia wrażliwość na ból u pacjentów po artroplastyce kolana. Stwierdzono, że u pacjentów, u których zastosowano zimną kompresję, wystąpiło mniej powikłań oraz mniejsza wrażliwość na leki przeciwbólowe podczas zabiegu. Badanie wykazało również, że zimna kompresja znacząco zmniejszyła obrzęk i opuchliznę u pacjentów. Zmniejszyła również stosowanie leków przeciwbólowych i poprawiła ich zakres ruchu.

Przepływ krwi

Proces krioterapii kolana wymaga znacznego zmniejszenia przepływu krwi. Stosowanym barwnikiem jest zieleń indocyjaninowa (ICG). Barwnik ten wiąże się z białkami osocza i jest ograniczony do krążenia naczyniowego. Barwnik ten był szeroko stosowany w ortopedii i chirurgii ogólnej.

Krioterapia zmniejsza stan zapalny w obszarze docelowym i wyzwala uwalnianie przeciwzapalnej noradrenaliny. Zmniejsza to krótkotrwały ból, który jest powszechnie związany z urazami kolana. Zwiększa również zakres ruchu i pomaga pacjentowi zmaksymalizować korzyści z sesji ćwiczeń. Ponadto, krioterapia powoduje otwarcie naczyń krwionośnych, co sprzyja gojeniu i usuwaniu zanieczyszczeń w tkankach.

Zabieg jest przeprowadzany przy użyciu urządzenia Cryoton, produkowanego przez firmę Cryonic Medical. Końcówkę urządzenia trzyma się co najmniej dziesięć centymetrów nad suchą skórą. Następnie kolano pacjenta jest schładzane do temperatury poniżej zera stopni Celsjusza i rozpylane są trzy strefy o wymiarach pięć na dziesięć centymetrów. Proces ten trwa 30 sekund. Dla porównania, konwencjonalna rehabilitacja polega na zastosowaniu kruszonego lodu bezpośrednio na przednią powierzchnię kolana.

Obecne dowody dotyczące skuteczności krioterapii kolana są mieszane. Istnieją pewne obiecujące wyniki, ale konieczne są dalsze badania. W jednym z badań analizowano wpływ krioterapii na ostry obrzęk, ból i stan zapalny po TKA. Jednakże, wielu pacjentów zgłosiło działania niepożądane. Dlatego potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć skuteczność krioterapii jako uzupełnienia leczenia chirurgicznego.

Inne wpisy:  Kiedy pojawiają się efekty po krioterapii włosów?

Chociaż stosowanie krioterapii po TKA jest coraz częstsze, dowody na to, że zmniejsza ona ból pooperacyjny, nie są jednoznaczne. Korzyści muszą być zrównoważone z potencjalnymi kosztami i niedogodnościami. Potrzebne są badania randomizowane, aby poprawić jakość dowodów.

Stężenia cytokin w płynie maziowym

W ostatnim badaniu naukowcy określili poziomy cytokin w płynie maziowym po krioterapii kolana. Leczenie to zmniejszyło poziom IL-17 i TNF-a w płynie maziowym i zmniejszyło stan zapalny. Leczenie to nie zmieniło jednak objawów KOA w błonie maziowej.

Naukowcy przeprowadzili badanie, pobierając próbkę płynu maziowego od pacjentów z ostrym zapaleniem stawu kolanowego i chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego oraz od pacjentów z rekonstrukcją ACL. Próbki te zostały następnie przetworzone przy użyciu inhibitorów proteazy i multipleksowego testu immunologicznego z kulkami magnetycznymi.

W badaniu oceniano również ilość neutrofili w płynie maziowym, histologię stawu oraz obrzęk stawu przed i po operacji ACLT. Zmierzyli również ilość płynu maziowego zawierającego różne cytokiny, oraz ilość płynu maziowego.

Chociaż wyniki te były wstępne, wskazują na fakt, że miejscowa krioterapia lodem zmniejsza poziom COX-2 w płynie maziowym. Możliwe, że miejscowy lód może wywierać działanie przeciwzapalne poprzez hamowanie COX-2, podobne do działania leków kortykosteroidopodobnych.

W modelu ACLT-induced KOA zwierzęta były poddawane dwóm 20-minutowym interwencjom dziennie. Model KOA indukowanego ACLT jest podobny do tego u ludzi. Jednakże nie było dowodów na hiperalgezję termiczną w modelu KOA. Dodatkowo, oceny behawioralne obejmowały adaptacje chodu, hiperalgezję mechaniczną oraz asymetrię w zakresie noszenia ciężaru ciała.

W badaniu wzięło udział 47 pacjentów. W tabeli 1 wymieniono charakterystykę pacjentów. Wynika z niej również, że kolana poddane działaniu CO2 znacząco obniżyły średnią temperaturę skóry.

Inne wpisy:  Jak pielęgnować ranę po elektrokoagulacji

Mechanizmy związane z krioterapią kolana

Krioterapia kolana została powiązana ze zwiększeniem mobilności i siły. Jednak mechanizmy leżące u podstaw tych efektów pozostają niejasne. Jedna z teorii mówi, że zabieg może zwiększać rekrutację motoryczną mięśnia czworogłowego po wysięku stawowym. Jednak potrzeba więcej danych, aby potwierdzić tę teorię. Ponadto nie ma ostatecznych dowodów na to, że krioterapia kolana powoduje jakikolwiek uraz.

Leczenie zimnem jest skuteczne w zmniejszaniu stanu zapalnego i bólu. Zwiększa próg bólu i uwalnianie endorfin. Zmniejsza również obrzęk i opuchliznę. Ponadto zmniejsza ból i skurcz mięśni związany z TKA. Stwierdzono, że zastosowanie krioterapii w leczeniu bólu kolana poprawia jakość życia pacjentów, co skutkuje zmniejszeniem stosowania środków przeciwbólowych, szybszym powrotem do zdrowia i zmniejszeniem liczby hospitalizacji.

Grupa badawcza oceniła również efekt dezynfekcyjny krioterapii stawu kolanowego u osób zdrowych i z wysiękiem kolanowym. W badaniu tym stwierdzono, że krioterapia stawu kolanowego znacząco obniżyła poziom zahamowania w mięśniach czworogłowych osób zdrowych. Badacze zasugerowali, że efekt dezinhibicyjny jest związany ze zmianami w ścieżkach nadrdzeniowych, które modulują odruchy rdzeniowe. Dodatkowo dochodzi do zmian w rekrutacji innych grup mięśniowych przekraczających staw.

Obniżenie temperatury wewnątrzstawowej powoduje zmniejszenie liczby leukocytów i tłumienie zapalenia stawu u świń ze zwichnięciem więzadła promieniowo-nadgarstkowego. Uważa się, że efekt ten jest mediowany przez redukcję kolagenaz, które zmniejszają się w niższych temperaturach. Ponadto, zmniejszenie stanu zapalnego może również obniżyć lokalny metabolizm.

Chociaż mechanizm stojący za krioterapią kolana jest nadal przedmiotem badań, uważa się, że zabieg ten ma działanie przeciwbólowe na zapalenie stawów. Zabieg zmniejsza prędkość przewodzenia nerwów i hamuje produkcję włókien bólowych. Stwierdzono, że krioterapia zmniejsza ból i zwiększa próg bólu u myszy, a wcześniejsze badania sugerują zmniejszenie prędkości przewodzenia nerwów obwodowych.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *