Czy usuwanie żylaków jest bolesne?

Martyna Szyszka
Martyna Szyszka 05/09/2022
Ostatnia aktualizacja 2022/09/05 at 7:50 PM
Czy usuwanie żylaków jest bolesne?

Usuwanie żylaków może wydawać się bolesne, ale leczenie jest rzeczywiście dość bezpieczne i obejmuje tylko jeden mały zastrzyk i kilka małych nacięć. Początkowe wstrzyknięcie będzie czuć się jak strzał grypy, ale to nie jest bolesne. However, some people find the procedure a little unnerving.

Treatment options

There are several treatment options available for varicose veins, including laser ablation, sclerotherapy, and ambulatory phlebectomy. Flebektomia jest minimalnie inwazyjną procedurą, która polega na wykonaniu kilku małych nacięć wzdłuż dotkniętej żyły. Mały haczyk jest następnie używany do usunięcia żylaka. Ten rodzaj leczenia jest preferowany przez niektórych pacjentów, ponieważ nie wymaga igieł lub znieczulenia. Zmniejsza również możliwość powstawania blizn, które mogą pojawić się w wyniku innych zabiegów.

Nieinwazyjne opcje leczenia żylaków obejmują pończochy uciskowe i zmianę stylu życia. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem przed poddaniem się jakiejkolwiek procedurze chirurgicznej. Powinni również ujawnić wszelkie alergie lub przyjmowane leki. Osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew powinny je również odstawić przed zabiegiem.

Endovenous laser therapy to kolejna opcja usuwania żylaków. Ta minimalnie inwazyjna procedura oferuje 98% wskaźnik sukcesu i minimalny czas przestoju. W przeciwieństwie do operacji usuwania żył, procedura ta nie wymaga znieczulenia ogólnego i nie ma długoterminowych skutków ubocznych. Wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych przez dyplomowanego radiologa interwencyjnego. Zabieg wykonywany jest za pomocą ultradźwięków i cienkiej igły lub sondy laserowej.

Dostępne są również zabiegi chirurgiczne mające na celu usunięcie żylaków. Podczas tego zabiegu chirurg wykonuje kilka małych nacięć lub jedno duże nacięcie. Następnie za pomocą specjalnego haka usuwana jest żyła. Po zabiegu pacjent może odczuwać pewne zasinienie i obrzęk w miejscu nakłucia. Może również wystąpić niewielki ból związany z zabiegiem. Zabieg ten nie jest zalecany dla kobiet w ciąży, ponieważ może uszkodzić nerwy.

Innym zabiegiem na żylaki jest zabieg laserem endovenous. Endovenous laser, znany również jako VenaCure(tm), wykorzystuje laser do zniszczenia nieszczelnych żył. Zabieg wymaga małego nacięcia w skórze i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Trwa krócej niż zabiegi termiczne, a pacjenci mogą wrócić do normalnej aktywności już następnego dnia.

Inne wpisy:  Usuwanie hemoroidów - jak przygotować się do zabiegu

Efekty uboczne

Pozbycie się żylaków poprzez skleroterapię, procedurę, która wykorzystuje roztwór chemiczny do zduszenia żył, jest bezpiecznym, skutecznym sposobem na pozbycie się tych nieestetycznych naczyń. Skleroterapia jest mniej inwazyjnym zabiegiem, który daje szybsze rezultaty niż inne metody usuwania żył. Choć wszystkie zabiegi kosmetyczne niosą ze sobą pewne ryzyko i skutki uboczne, nie trwają one długo i nie dotyczą większości pacjentów.

Przed poddaniem się zabiegowi usuwania żylaków, ważne jest, aby zrozumieć możliwe negatywne skutki uboczne. Zabiegi te mogą powodować duży ból. Mogą one jednak również zmniejszyć wygląd żylaków. Procedura jest dobrym wyborem, jeśli objawy są uciążliwe i chcesz jak najszybciej wrócić do swojej normalnej rutyny.

Po zabiegu obszar może być obrzęknięty i zasiniony, istnieje też niewielkie ryzyko infekcji. Jest to jednak mało prawdopodobne i będzie trwało tylko przez krótki czas. Pończochy uciskowe mogą pomóc zminimalizować to ryzyko. Niektórzy ludzie mają również niewielki ból lub tkliwość po zabiegu.

Skleroterapia jest minimalnie inwazyjną procedurą, która polega na wstrzyknięciu roztworu do żylaka. Rozwiązanie to powoduje, że żyła bliznowacieje, co zmusza krew do przemieszczania się do zdrowszych żył. W końcu zapadnięta żyła zostaje wchłonięta do miejscowej tkanki i zanika. Zabieg może trwać zaledwie jedną godzinę, a pacjenci mogą od razu wrócić do normalnych zajęć.

W zależności od ciężkości stanu, niektórzy pacjenci będą musieli poddać się otwartej operacji. Procedura ta jest opcją dla bardziej zaawansowanych żylaków. Efekty uboczne obejmują krwawienie, przebarwienia skóry, zakażenie rany i blizny. Procedura może również spowodować rozwój nowych żylaków. Jednak większość pacjentów może opuścić szpital tego samego dnia.

Procedury

Istnieje kilka procedur pozwalających na usunięcie żylaków. Niektóre z nich wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Znieczulenie ogólne usypia pacjenta i pozwala lekarzowi pracować bez dużego dyskomfortu. Z drugiej strony, pacjent w znieczuleniu rdzeniowym pozostaje obudzony podczas zabiegu. Niektórzy pacjenci otrzymują również leki przeciwlękowe przed zabiegiem. Procedury te zazwyczaj wiążą się z wykonaniem niewielkich nacięć w nodze i kostce.

Jedna z najczęstszych procedur stosowanych do usuwania żylaków znana jest jako ambulatoryjna flebektomia. Podczas tego zabiegu lekarz wykonuje małe nacięcia na skórze i usuwa problematyczną żyłę. Procedura ta zwykle działa najlepiej w przypadku mniejszych żył i zapobiega powstawaniu blizn po innych zabiegach. Pacjenci zazwyczaj zgłaszają poprawę objawów i wyglądu po tej procedurze.

Inne wpisy:  Usuwanie żylaków metodą piankową

Inne metody obejmują terapię laserową lub leczenie prądem o częstotliwości radiowej. W procedurze laserowej lekarz wysyła silne impulsy światła na żyłę, aby spowodować jej obkurczenie. W przypadku zabiegów wspomaganych cewnikiem, lekarz wprowadza mały cewnik do poszerzonej żyły i ogrzewa jego końcówkę energią lasera lub częstotliwością radiową. Ciepło niszczy żyłę, gdy jest ona wyciągana. Inna procedura, znana jako wysokie podwiązanie, obejmuje wiązanie żyły do głębszej żyły. Po zakończeniu tego zabiegu, krew jest przekierowywana do zdrowych żył.

Inną opcją usunięcia żylaków jest zabieg chirurgiczny. W tej metodzie chirurg wykonuje nacięcia w pachwinie i w dolnej części nogi. Po wykonaniu nacięć wprowadza do żyły cienki, elastyczny, plastikowy drut. Drut ten jest następnie wyciągany z nogi przez dolne nacięcie nogi. Chirurg następnie zamyka nacięcia za pomocą szwów. Po zabiegu pacjent będzie wymagał okresu rekonwalescencji, który może wynosić od dwóch do czterech tygodni.

Objawy

Objawy żylaków obejmują ból, ciężkość, pieczenie i przebarwienie skóry. Pończochy uciskowe i uniesienie nóg może pomóc zminimalizować objawy. Zapalenie żył, które jest spowodowane przez skrzepy krwi, może również wystąpić. Chociaż tymczasowe, zapalenie żył może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak pęknięcie żylaków i owrzodzenie nóg.

Leczenie żylaków może obejmować terapię medyczną i zmiany stylu życia. Pończochy uciskowe i inne środki domowe są skutecznymi metodami łagodzenia tych objawów, ale niektórzy ludzie chcą poddać się zabiegom chirurgicznym, aby poprawić wygląd swoich nóg. Chirurgia jest opcją dla dużych żylaków, ale pacjent musi poddać się znieczuleniu ogólnemu. Po zabiegu, pacjenci muszą nosić pończochy uciskowe przez kilka tygodni.

Osoby z historią żylaków są bardziej narażone na ich rozwój niż osoby bez nich. Są one również bardziej narażone na rozwój choroby podczas ciąży, która wywiera dodatkowy nacisk na układ krążenia i powoduje rozluźnienie ścian naczyń krwionośnych. U niektórych osób żylaki mogą się również rozwinąć w wyniku używania wysokich obcasów.

Nieleczone żylaki mogą powodować zwiększony ból i obrzęk. Mogą one nawet prowadzić do osłabienia i zmęczenia w nogach. Objawy żylaków różnią się od osoby do osoby, więc ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu określenia przyczyny. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, powinieneś jak najszybciej skorzystać z pomocy medycznej.

Inne wpisy:  Domowe sposoby na leczenie żylaków na nogach

Aktywność fizyczna jest ważnym elementem leczenia żylaków. Ćwiczenia poprawiają przepływ krwi i zmniejszają nacisk na żyły. Utrata nadmiernej wagi pomoże również zmniejszyć obrzęk nóg. Pończochy uciskowe to kolejny sposób na poprawę krążenia. Poprzez zastosowanie delikatnego ciśnienia w górę nogi, pończochy uciskowe mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i ból spowodowany przez żylaki.

Koszt

Koszt usunięcia żylaków zależy od kilku czynników. Twoja polisa ubezpieczeniowa może nie pokrywać zabiegu. W niektórych przypadkach, firma ubezpieczeniowa zapłaci cały koszt, jeśli leczenie jest uważane za medycznie konieczne. W innych przypadkach, będziesz odpowiedzialny za wszelkie koszty out-of-pocket. Konsultacja z lekarzem zajmującym się żyłami pomoże Ci ustalić, czy kwalifikujesz się do pokrycia przez ubezpieczenie.

Medicare pokryje część kosztów usunięcia lub leczenia żylaków. Jednak może trzeba będzie zapłacić z kieszeni za copays, deductibles, i innych opłat. Koszt będzie również zależał od częstotliwości procedury i rodzaju leczenia. Beneficjenci Medicare mogą rozważyć zapisanie się do planu Medicare Supplement, aby pomóc w pokryciu kosztów.

Operacja usunięcia żylaków jest zabiegiem elektywnym, który może kosztować od $1,500 do $3,000. Średni koszt zabiegu różni się w zależności od tego, czy poddasz się ambulatoryjnej flebektomii, czy strippingowi żył. Ambulatoryjna flebectomia jest mniej inwazyjną procedurą. Operacja może trwać od 60 minut do 90 minut. Czas rekonwalescencji wynosi od dwóch do czterech tygodni. Może być również konieczne opłacenie opieki pooperacyjnej.

Wiele firm ubezpieczeniowych pokrywa koszty usunięcia żylaków, jeśli zabieg jest niezbędny z medycznego punktu widzenia. Termin „medycznie niezbędny” jest często używany przez firmy ubezpieczeniowe. W celu określenia, czy zabieg jest medycznie konieczny, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele czynników, w tym ból, wsteczny przepływ krwi i owrzodzenia.

Ubezpieczenie może pokryć koszt usunięcia żylaków, w tym wstępnej konsultacji, USG i OCT. Większość ubezpieczeń medycznych pokryje koszt zabiegu, ale niektóre plany ograniczają liczbę zabiegów.

Udostępnij ten Artykuł
Zostaw Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *